Skręcenie stawu skokowego to inaczej skręcenie kostki. Do jego powstania może dojść bardzo prosto, ponieważ wystarczy stanąć na nierównej powierzchni, uprawiać sport czy niefortunnie upaść. Skręcona kostka puchnie oraz boli i niemożliwe jest postawienie kroku. Postępowanie po skręceniu obejmuje unieruchomienie kostki, łagodzenie bólu oraz rehabilitację. W jakich sytuacjach dochodzi do skręcenia kostki? Jakie są przyczyny tego zdarzenia i jak leczyć zwichniętą kostkę? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/skrecenie-stawu-skokowego-objawy-i-leczenie/
Skręcenie kostki – jak do niego dochodzi?
Staw skokowy łączy kość piszczelową, strzałkową, oraz kość skokową . To dość ruchliwy staw, który może być narażony na przeciążenie i urazy. Kiedy dojdzie do na zdjęcia lub naderwanie więzadła, mówimy o skręceniu kostki. Więzadła to silne, włóknistej tkanki, które łączą kość innymi kośćmi.
Skręcenie waha się od drobnych uszkodzeń w włóknach, które tworzą więzadła, po całkowite zerwanie więzadeł. Kiedy istnieje całkowite zerwanie, kostka może zostać niestabilna i z biegiem czasu ta niestabilność powoduje uszkodzenie kości i chrząstki stawu skokowego.
Jakie są przyczyny skręcenia kostki?
Skręcenie stawu skokowego jest dosyć częstym urazem, na powstanie którego narażone są przede wszystkim osoby aktywne, jakie prowadzące siedzący tryb życia. Najczęstszy sytuacja, w których dochodzi do skręcenia wyniki są treningi sportowe, potknięcia, wędrówki górskie, a także upadki. Do urazu może dojść również podczas jakiejkolwiek domowej czynności, na przykład podczas chodzenia z krzesła.
Zwichnięta kostka – jak ją leczyć?
Bezpośrednio po urazie należy postępować zgodnie z procedurą. Polega ona na podejmowaniu czynności, które sprowadzają się do:
R – Rest, czyli odpoczynek
I – Ice, czyli zimne okłady
C – Compression, czyli opatrunek uciskowy
E – Elevation, czyli odpoczynek z uniesioną kostką, poprawiający krążenie krwi odcinku kończyny dolnej
Pierwszym etapem leczenia zwichnięcia stawu jest oczywiście nastawienie skręconej kostki. Później kostka musi zostać unieruchomiona, a okres ten może trwać nawet kilka tygodni. Po zdjęciu unieruchomienia wymagana jest rehabilitacja.
Zobacz też: http://babiniec-cafe.pl/zwichniecie-rzepki-na-czym-polega-jakie-sa-tego-przyczyny-i-objawy/