Gęstość zaludnienia to geograficzny parametr, który pokazuje ile osób zamieszkuje dane terytorium. Jest to metoda, która pozwala porównać ilość populacji na określonych terenie w wielu miejscach Europy, a nawet świata. Dla osób, które zastanawiają się jak obliczyć gęstość zaludnienia, odpowiedź jest niezwykle prosta. Nie jest to wielce skomplikowana czynność, zrobić to może w praktyce każdy dysponujący dwoma podstawowymi danymi. Pierwszym jest ogólna liczba mieszkańców na danym terytorium, a następnie wielkość tego samego regionu. Liczbę ludności dzieli się przez ilość kilometrów kwadratowych i wychodzi właśnie liczba, którą nazywamy gęstością zaludnienia. Przykładowo Polska liczy sobie obecnie 38 433 600 osób oraz 312 679 kilometrów kwadratowych. Po dokonaniu dzielenia wychodzi więc 122,9 osób na kilometr kwadratowy, co można zaokrąglić do 123. Wychodzi na to, że średnio w naszym kraju wspomniany kilometr kwadratowy zamieszkuje taka liczba osób. Oczywiście znaczy to, że w miastach współczynnik ten przekracza mocno 1000, natomiast na niektórych wioskach spada poniżej 20. Średnia jest także lekko niedokładna, ponieważ liczymy ją na podstawie oficjalnej liczby ludności, która uwzględnia ludzi zameldowanych na stałe na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. W obliczu dużej ilości pracowników z Ukrainy w praktyce liczba ludności Polski może być wyższa i wówczas gęstość zaludnienia również lekko poszłaby w górę. Nie jest to jednak znaczna ilość i spokojnie można przyjąć, że liczba 123 jest dosyć wiarygodna.
Oczywiście gęstość zaludnienia pomaga nam porównać stopień zurbanizowania danego kraju lub regionu. W przypadku Polski największa gęstość zaludnienia przypada na województwo śląskie i waha się na poziomie 374 osób na kilometr kwadratowych. Dzieje się tak dlatego, że w regionie tym jest bardzo duża ilość miast skupiona w Górnośląski Okręg Przemysłowy. W blokach mieszkalnych i zabudowie osiedlowej zamieszkuje sporo osób, które tworzą wspomnianą statystykę. Województwo jest też względnie małe i przyda na nie niewiele obszarów typowo wiejskich (poza samym południem, gdzie w granicach województwa śląskiego znajdują się malownicze pasma słabo zamieszkanych Beskidów). Na drugim miejscu w tej statystyce znajduje się województwo małopolskie, a na trzecim mazowieckie, które wysoki współczynnik zawdzięcza głównie Warszawie. Najmniejsza gęstość zaludnienia w Polsce to województwa lubuskie (73 os/km2), warmińsko-mazurskie (60 os/km2) oraz podlaskie (59 os/km2). Są to tereny pozbawione naprawdę dużych miast, a jednocześnie posiadające mnóstwo obszarów wiejskich. Powoduje to, że statystycznie mniej ludzi zamieszkuje tam to samo terytorium.
Patrząc globalnie największa gęstość zaludnienia przypada na małe kraje-miasta takie jak Monako lub Singapur. Patrząc na dużej kraje, zdecydowanym rekordzistą jest Bangladesz, w którym na zaledwie 144 tysięcy kilometrów kwadratowych zamieszkuje aż 138 milionów ludzi. Poziom gęstości zaludnienia wynosi więc 961 os/km2 i jest dziewięć razy wyższy niż w Polsce. Drugą skrajnością jest Mongolia, gdzie gęstość to zaledwie 1,7 os/km2, czyli większość kraju stanowią niezamieszkałe stepy.