jak złagodzić objawy menopauzy?
fot. Pexels.com

Menopauza to szczególny i często trudny czas dla każdej dojrzałej kobiety. Podczas przekwitania panie są narażone na duże skoki hormonalne, które wywołują nieprzyjemne objawy. Czym jest menopauza i jak sobie z nią radzić na co dzień?

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/menopauza-objawy-i-leczenie/

Czas na menopauzę

Gdy kobieta wchodzi w okres przekwitania, oznacza to, że jej cykl menstruacyjny ustanie na zawsze. Przebieg menopauzy można podzielić na trzy etapy.

  1. Perimenopauza – poprzedza ostatni okres i trwa około 10 lat.
  2. Menopauza – możemy mówić o tym etapie, gdy przez rok nie wystąpi miesiączka.
  3. Postmenopauza – czas po menopauzie.

Czas przekwitania nie należy do przyjemnych. W pierwszym i drugim etapie występują uciążliwe objawy, które przeszkadzają kobietom w codziennym funkcjonowaniu. Są to między innymi uderzenia gorąca, zaburzenia snu z nocnymi potami, rozdrażnienie i huśtawki nastroju, suchość pochwy, nieutrzymywanie moczu i łatwiejsze tycie. 

Jak złagodzić objawy przekwitania?

Stan klimakterium to naturalny proces, którego nie da się wyleczyć. Można co najwyżej złagodzić dokuczliwe objawy. Okres menopauzy neutralizuje się najczęściej za pomocą hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) polegającej na podawaniu kobiecie estrogenów, których jej organizm nie jest już w stanie sam wyprodukować. Terapia wiąże się jednak z ryzykiem powstania chorób takich jak nowotwór piersi, choroby układu sercowo-naczyniowego i wątroby.

Objawy menopauzy można również zminimalizować za pomocą produktów takich jak żele, globulki i kremy, które łagodzą suchość pochwy. Skuteczne są także tabletki antykoncepcyjne niskodawkowe i antydepresanty, które hamują uderzenia gorąca i huśtawki nastrojów.

Aby osłabić objawy przekwitania, warto też zadbać o odpowiednią ilość aktywności fizycznej na co dzień, długi sen oraz dietę wzbogaconą o wapń i witaminy. W skutecznej walce z menopauzą przydałoby się również ograniczyć spożycie alkoholu i rzucenie palenia.

Zobacz także: http://www.moomspace.pl/rozpraw-sie-ze-zmarszczkami/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here