Zakup alkomatu

Korzystanie z tak zwanych alkomatów do użytku prywatnego staje się coraz powszechniejsze. Wielu kierowców posiada obecnie własne urządzenia do pomiaru trzeźwości. Pozwalają one szybko i wygodnie sprawdzić, czy można bezpiecznie prowadzić samochód. Jednak żeby tak było w rzeczywistości, konieczny jest wybór odpowiedniego alkomatu. Podpowiadamy na co zwracać uwagę przy wyborze.

Różne rodzaje alkomatów

Na rynku dostępne są dzisiaj różne rodzaje alkomatów. Najpopularniejsze są dwa typy, a mianowicie:

  • alkomaty półprzewodnikowe
  • alkomaty elektrochemiczne

Alkomaty półprzewodnikowe to urządzenia nieco starszego typu. Działają one w oparciu o elektrodę. Nieprzypadkowa jest nazwa alkomatów tego rodzaju. Elektroda odczytuje stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu na podstawie utlenienia. Im więcej tlenu, tym mniejsza przepuszczalność, a w konsekwencji urządzenie pokazuje wyższy wskaźnik stężenia etanolu. Jednak wyniki alkomatów półprzewodnikowych bywają mylące. Rzecz w tym, iż są one podatne na zniekształcenia wyniku. Przewodzenie może zostać ograniczone na przykład przez zawartość nikotyny w wydychanym powietrzu. Co więcej, nawet spożycie niektórych pokarmów przed badaniem może zniekształcić wyniki. Dlatego obecnie alkomaty półprzewodnikowe są używane coraz rzadziej. Ich miejsce zajmują natomiast urządzenia elektrochemiczne, które wykazują się zdecydowanie lepszą trafnością pomiarów.

Alkomaty elektrochemiczne również działają na zasadzie pomiaru utlenienia. Jednak w tym przypadku nie jest mierzona przepuszczalność, lecz poziom utlenienia nadmanganianu potasu. W tym przypadku nie dochodzi do zniekształceń, ponieważ nadmanganian potasu jest utleniany tylko przez etanol. Pozostaje on obojętny na działanie nikotyny czy też substancji zawartych w jedzeniu.

Cena alkomatu

Jeżeli chodzi o ceny alkomatów, są one bardzo zróżnicowane. Najtańsze alkomaty półprzewodnikowe można kupić już za kilkanaście złotych. Jednak nie warto się oszukiwać –– tego rodzaju urządzenia są zupełnie niewiarygodne. Natomiast wysokiej jakości, wiarygodne alkomaty elektrochemiczne to zwykle wydatek kilkuset złotych. Profesjonalne urządzenia o sprawdzonej jakości można znaleźć między innymi pod adresem Sklep-alkomat.pl. W sklepie dostępne są również droższe alkomaty najwyższej jakości, gwarantujące maksymalnie precyzyjny pomiar trzeźwości. Mowa o urządzeniach, które są wykorzystywane przez policję. Dzisiaj każdy może mieć taki alkomat w swoim samochodzie, aby zawsze uzyskiwać całkowitą pewność w kwestii własnej trzeźwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here