Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na udekorowanie swojego ogrodu i zaczęcie przygody z ogrodnictwem. Jest to doskonałe hobby, które ma dobry wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Niestety, podobnie jak każde inne zajęcie, uprawa roślin w swoim ogrodzie cechuje się pewnymi regułami. Nieprzestrzeganie ich, choć nie zawsze, może sprawić, że efekty pracy będą znacznie mniej satysfakcjonujące.
Dobór roślin – stanowisko, gleba, klimat
Pierwszym krokiem, zanim przystąpimy do większości zajęć, jest konieczność dokładnego przemyślenia i zaplanowania swojej pracy. W przypadku ogrodu musimy się skupić na wyborze gatunków roślin, które poradzimy w swoim ogrodzie. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących ogrodników jest kupowanie przypadkowych nasion i sadzonek i tak samo spontaniczny wysiew oraz kontrolowanie swojej uprawy. Najgorsze jest w tym wszystkim to, że błędy, o ile nie popełnimy kardynalnych błędów, niekiedy nie prowadzą do bezpośredniego zwiędnięcia roślin lub ich zgnicia. Efekty błędów mogą być zatem widoczne po upłynięciu np. kilku miesięcy, kiedy kwiaty będą w znacznie gorszej kondycji niż powinny być.
Aby tego uniknąć, konieczne jest sprawdzenie rodzaju gleby, który występuje na naszej działce oraz czy ogród jest dobrze oświetlony. Następnie kupujemy sadzonki, które będą dostosowane do warunków panujących w ogrodzie. W ten sposób łatwiej będzie zapewnić roślinom odpowiednią pielęgnację, a one same będą lepiej rosły i upiększały nasz ogród.
Odpowiednie proporcje i kolejność prac w ogrodzie
Czasem błędy dotyczą bezpośrednio prac wykonywanych w ogrodzie, a raczej kolejności ich wykonywania. Problemem może być też brak wyważenia pomiędzy częścią użytkową a właściwym ogrodem, co może sprawić, że przypomina on bardziej parking niż ogrodowe zacisze. Kiedy sporządzimy już swój plan na udekorowanie ogrodu oraz zakupimy odpowiednie sadzonki, możemy przejść do sadzenia roślin i ich pielęgnacji. Aby nie musieć powtarzać żadnego z działań, można zastosować następującą kolejność wykonywania prac w ogrodzie.
Instalacje ogrodowe i sadzenie roślin
Na początku (jeżeli w ogóle zamierzamy to robić) warto wykonać instalacje ogrodowe (elektryczne, nawadniające itd.). Trzeba pamiętać, że ułożenie kabli elektrycznych lub rur do automatycznego nawadniania wymaga wykonania wykopów, które mogą uszkodzić założone na przykład wcześniej rabaty bylinowe. Następnie możemy zadbać o tarasy, ścieżki oraz inne „dodatkowe” elementy ogrodu jak np. oczko wodne, altana i pergole. Dopiero wtedy, kiedy wykonamy i zainstalujemy już tzw. ciężkie części ogrodu, możemy przejść do sadzenia roślin. Robimy to oczywiście według planu i pamiętamy o zachowaniu odpowiedniego ułożenia i odstępów pomiędzy sadzonkami. Kolejnym etapem jest założenie trawnika.
Aby uniknąć popełnienia powszechnych błędów w ogrodzie, potrzebujemy narzędzia, sadzonki i nasiona najwyższej jakości. Warto ich szukać online np. oferuje je np. sklep ogrodniczy Gardenowo, ponieważ dzięki temu możemy liczyć na korzystniejsze ceny i skrupulatnie dobrane materiały do pracy w ogrodzie.