Jak udostępnić internet z laptopa?

W dobie silnego rozwoju technologii nie jest niczym zaskakującym fakt, że wielu ludziom trudno byłoby wyobrazić sobie życie bez internetu. Z sieci korzystamy w bardzo wielu sytuacjach – służy ona nie tylko rozrywce, ale też pracy oraz podstawowym obowiązkom życia codziennego, jak zakupy, wysyłanie ważnych wiadomości oraz płacenie rachunków. Zdecydowana większość ludzi wyposażona jest w urządzenia mobilne, jak tablet czy smartfon, które traktowane są dziś jak minikomputery. To za ich pośrednictwem przeglądamy sieć, jednak wciąż nie wszyscy wiedzą, jak udostępnić internet z laptopa do np. właśnie telefonu lub innego komputera. Niektórzy użytkownicy nie mają nawet pojęcia, że jest to możliwe, zatem warto wyjaśnić tę sprawę.

Aby móc dokonać udostępnienia sieci z laptopa, musimy najpierw sprawdzić w wierszu poleceń (po wpisaniu „netsh wlan show drivers”), czy opcja „Hosted Network Supported” jest zaznaczona (powinno być w tym miejscu YES). Jeżeli tak – możemy przejść do działań. A zatem – jak udostępnić internet z laptopa? Uruchamiamy w komputerze „Panel sterowania” i klikamy z zakładkę „Centrum sieci”. Tam wchodzimy w zmianę karty sieciowej i za pomocą prawego przycisku myszy otwieramy połączenia Wi-Fi. Potem przechodzimy do „Właściwości” i „Udostępnień”. W tym miejscu szukamy opcji mówiącej o zezwoleniu innym osobom na łączenie się z siecią poprzez ten komputer, a następnie zaznaczamy ją. Gdy wykonamy te czynności, możemy podłączyć za pomocą kabla sieciowego inny sprzęt i używać internetu z laptopa.

Kolejna metoda na to, jak udostępnić internet z laptopa rozpoczyna się podobnie – również klikamy kolejno w „Panel sterowania”, a następnie w „Centrum sieci” i opcję zmian ustawienia karty sieciowej. Dalszym krokiem jest zaznaczenie Wi-Fi i Ethernet, a później kliknięcie prawego przycisku myszy i wybranie „Połączeń mostkowych”. Musimy poczekać krótką chwilę, aż cały proces tworzenia połączeń dobiegnie końca. Potem wystarczy już tylko użyć kabla sieciowego i podłączyć za jego pomocą sprzęt.

Omówione sposoby dotyczył korzystania z sieci za pomocą drugiego komputera, jednak zapewne zdecydowana większość osób bardziej zainteresowana jest tym, jak udostępnić internet z laptopa na telefon. Uruchamiamy zatem w komputerze sieć Wi-Fi oraz „Wiersz polecenia”. Tam wpisujemy komendę brzmiącą: „netsh wlan start hostednetwork”. Po zatwierdzeniu, na ekranie możemy zauważyć informację o tym, że dokonaliśmy w tym momencie udostępnienia sieci WiFi. Teraz wystarczy w telefonie wejść w ustawienia WiFi i połączyć się z nią – w ten sposób można korzystać z internetu, który otrzymujemy z laptopa. Trzeba przyznać, że nie jest to szczególnie trudna do wykonania rzecz. Trzymając się instrukcji i wykonując wszystko krok po kroku, każdy może w dosłownie parę chwil udostępnić sieć z laptopa na telefon. Przeprowadzenie całego procesu nie powinno zająć więcej niż minutę, nie wymaga również korzystania z pomocy fachowca. Jeśli jednak pojawi się problem, nic nie stoi na przeszkodzie, by zasięgnąć porady kogoś bardziej doświadczonego w tym temacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here