nowotwory
fot.: pexels.com

Choroby nowotworowe są uważane za jedno z największych zagrożeń cywilizacyjnych. Każdego roku, w samej Polsce na nowotwory choruje kilkadziesiąt, jak nie kilkaset tysięcy osób. Jak się jednak okazuje, nowotworom można zapobiegać. Jak można chronić się przed rakiem?

Zobacz też: http://kobiecosc.pl/badanie-genetyczne-w-profilaktyce-nowotworow-u-kobiet/

Objawy choroby nowotworowej

Im wcześniej rozpoznany nowotwór, tym szybciej można zacząć jego leczenie – a co za tym idzie, są większe szanse na całkowity powrót do zdrowia. Wczesne wykrycie nowotworu zależy przede wszystkim od regularnej profilaktyki, a także indywidualnie podejmowanych działań. Istnieją bowiem objawy, które już w początkowym stadium choroby, mogą sugerować powstanie nowotworu. W przypadku ich zauważenia, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Do wczesnych objawów choroby nowotworowej należy zaliczyć m.in. guzki, niegojące się rany, znamiona skórne (które zmieniają wielkość, kształt lub kolor), krwawienie, przewlekły kaszel, chrypa, biegunka i zaparcia, a także niewyjaśniona utrata masy ciała.

Jak chronić się przed rakiem?

Istnieją silne dowody na to, że nowotworom – także tym złośliwym – można zapobiegać. Podstawowym zadaniem jest rzucenie palenia. Jak się okazuje, około 25% nowotworów ma związek z paleniem papierosów. Osoby regularnie palące tytoń, są narażone na zachorowania na raka przełyku, gardła, jamy ustnej, pęcherza moczowego, trzustki nerki, żołądka, szyjki macicy oraz białaczki szpikowej. Podobnie sprawa wygląda ze spożywaniem alkoholu, który może powodować nowotwory przewodu pokarmowego lub dróg oddechowych.

W celu ochrony przed rakiem, warto także prowadzić aktywny tryb życia. Według statystyk, otyłość jest jednym z głównych powodów prowadzących do zachorowania na raka okrężnicy, piersi, macicy, nerki, a nawet przełyku. Jak się okazuje, regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko zachorowania na powyższe odmiany nowotworów.

Przeczytaj też: http://www.moomspace.pl/stylowe-nakrycia-glowy-dla-niej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here