erp

Zarządzanie przedsiębiorstwem, w tym planowanie, jest niezwykle złożonym procesem, a współczesne firmy muszą polegać na dobrych i nowoczesnych narzędziach. Z tego powodu w każdej średniej i większej firmie powinno znaleźć się oprogramowanie ERP.

Czym jest system ERP?

Oprogramowanie takie to zestaw narzędzi do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Charakteryzuje się ono modułową budową. Oddzielne komponenty oprogramowania ERP służą kontroli zarządzaniu księgowością, kadrami i płacami, stanem magazynowym, logistyką, produkcją, marketingiem, handlem i innymi obszarami działania przedsiębiorstwa.

W każdym systemie ERP te wszystkie moduły czerpią z jednej bazy danych, będąc z nią zintegrowane. To sprawia, że o wiele łatwiej zarządza się firmą, a w dowolnym momencie można też podpinać kolejne moduły, co nie wiąże się z wielkim nakładem pracy.

Po co używa się oprogramowania ERP?

W biznesie zaoszczędzony czas przekłada się na realne zyski, które często są bardzo wysokie. Oprogramowanie ERP to olbrzymie ułatwienie w zarządzaniu firmą, gdyż w dużym stopniu je automatyzuje.

Dzięki temu o wiele mniej nakładów pracy potrzeba na wykonywanie codziennych zadań związanych z zarządzaniem, co pomaga zaoszczędzić nie tylko czas, ale także i pieniądze, gdyż można dzięki temu zaoszczędzić też na kadrze zarządzającej.

Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie ERP?

Systemy takie są wysoce różnorodne, a na rynku istnieje ich bardzo wiele. Powinno się wybrać zawsze takie rozwiązanie, które dla danej firmy okaże się najlepsze.

Wybierając system ERP, trzeba przede wszystkim ustalić, jakie moduły będą potrzebne. Nie każde przedsiębiorstwo jest bowiem zainteresowane korzystaniem ze wszelkich możliwych funkcjonalności. Olbrzymią zaletą takich systemów jest możliwość skomponowanie skrojonego na miarę przedsiębiorstwa rozwiązania.

Dla wielu firm ważne jest także cena systemu ERP. Te są bardzo zróżnicowane i warto porównywać systemy różnych usługodawców, gdyż często oprogramowanie o takiej samej lub bardzo zbliżonej funkcjonalności u jednego z usługodawców może być dostępne znacznie taniej.

Bardzo ważnym aspektem jest też wsparcie techniczne i szkolenia – powinno wybrać się taki system, którego dostawca zapewni obsługę klienta na wysokim poziomie, tak aby zawsze można było polegać na jego pomocy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here