Osiąganie przychodów w firmie to cel każdego przedsiębiorcy. Jednak pamiętać należy, że od kwoty przychodów pomniejszonych o koszty uzyskania przychodu obliczyć i zapłacić podatek dochodowy. Jak widać w praktyce obowiązek ten przysparza firmom wiele problemów i próbują go uniknąć na wszelkie możliwe sposoby.
Prawda jest taka, że jeśli wyjdziemy na zero albo nasza działalność przynosić będzie stratę to nie będziemy ponosić kosztów podatku dochodowego. Wszystko zależy od ilości faktur i kosztów w danym okresie obrachunkowym. Do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć można wiele rodzajów kosztów, jest więc spory wybór by zapełnić tą lukę w księgowości. Jest jednak warunek – koszty te muszą być powiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz stanowić zabezpieczenie bądź źródło uzyskiwanego przychodu. Nie ma bowiem nic za darmo, żeby coś mieć najpierw trzeba coś włożyć.
Tak więc do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć możemy koszty na zakupione materiały, służące do produkcji naszego dobra, na towary do dalszej odsprzedaży czy na usługi jak np. usługa konserwatorska czy usługa gastronomiczna. Wliczyć można także koszty obsługi rekrutacji oraz koszty obsługi księgowej, które może nie są konieczne do prowadzenia działalności, bo jedno i drugie robić możemy na własny rachunek, ale są bezpośrednio z nią powiązane. Również zakup paliwa do służbowego samochodu oraz odzieży roboczej dla pracowników stanowi koszt podatkowy.
W związku z wydatkowaniem zewnętrznego, obcego kapitału do finansowania przedsiębiorstwa powstało zjawisko osłony podatkowej. Tarcza podatkowa, bo taka jest jej oficjalna nazwa, wykorzystana w firmie pozwoli na powiększenie kosztów uzyskania przychodów, a tym samym zmniejszenie podstawy opodatkowania i zmniejszenie podatku dochodowego do zapłaty. Jest to bardzo sprytne rozwiązanie i bardzo proste z punktu widzenia przedsiębiorców. Najprościej mówiąc jest to zaliczenie do kosztów wydatków związanych z opłatami za leasing, amortyzacji danego środka trwałego czy odsetek od kredytu. Powstały nawet specjalne kalkulatory do obliczania wysokości oszczędności za pomocą tarczy podatkowej, polegające jedynie na wpisaniu np. poszczególnych wartości opłat leasingowych.