W przypadku, gdy chcemy dokonać zmian w funkcjonowaniu wybranych komponentów z naszego komputera, a nie jest to możliwe po załączeniu systemu operacyjnego, zastanawiamy się nad wykorzystaniem do tego tzw. BIOS-a. Włączenie panelu konfiguracyjnego BIOS-u należy do czynności, które nikomu nie sprawią trudności. Jak uruchomić BIOS? Po przeczytaniu tego artykułu poznasz dokładną podpowiedź.
BIOS – Basic Input/Output System
BIOS jest zestawem procedur, które pośredniczą pomiędzy komponentami komputera a jego systemem. Procedury te zapisane są w nieulotnej pamięci ROM. BIOS uruchamia się za każdym razem, gdy włączasz komputer. W pierwszej kolejności po wciśnięciu przycisku Power na obudowie Twojego komputera, na ekranie ukazuje się procedura Post. Ma ona na celu wykryć poszczególne komponenty komputera oraz przeprowadzić testy procesora i pamięci RAM. Jeśli jeden z komponentów nie będzie poprawnie funkcjonować, BIOS poinformuje Cię o tym za pomocą specjalnego kodu widocznego na ekranie bądź przy użyciu sekwencji sygnałów dźwiękowych. Warto wiedzieć, że chcąc wprowadzić ustawienia w BIOS-ie, potrzebujemy uruchomić jego panel konfiguracyjny, a nie sam BIOS. Tak jak wspomniano wcześniej – BIOS uruchamia się zaraz po włączeniu komputera. Jego panelem konfiguracyjnym jest tzw. BIOS Setup, a w niektórych przypadkach CMOS Setup Utility. Jeśli znasz funkcje, jakie pełni BIOS, bez problemu znajdziesz w nim to, co chcesz ustawić. Interfejs graficzny jest przyjazny w obsłudze. Wygląd samego BIOS-u jest zależny od jego producenta. Obecnie często zamiast niego, możemy spotkać tzw. UEFI. Jest on następcą BIOS-u, a jego panel graficzny jest jeszcze prostszy w obsłudze, gdyż możemy wykorzystać do tego mysz. Dodatkowo zawiera w sobie szereg funkcji, których nie ma w BIOS-ie.
Uruchomienie procedury BIOS Setup
W celu uruchomienia panelu konfiguracyjnego BIOS-u przeważnie posłuży nam klawisz Delete. Jednak w niektórych przypadkach może to być jeden z klawiszy funkcyjnych. Musisz więc jak najszybciej wcisnąć jeden z klawiszy jak najszybciej to możliwe. Jeśli nie zdążysz przed włączeniem interfejsu systemu operacyjnego, powtórz całą operację. Kliknięcia powinieneś dokonywać zaraz po zobaczeniu na ekranie loga producenta płyty głównej lub firmy, która wyprodukowała laptop. Aby dowiedzieć się, który przycisk należy wcisnąć, by przedostać się do BIOS Setup, czujnym okiem przypatrz się napisowi, który pojawi się zaraz po załączeniu komputera. Najczęściej jest to„Press DEL to enter Setup”. Pamiętaj, że informacja ta będzie dostępna przez krótki czas, a następnie zniknie z ekranu. Gdy przegapisz ten proces, uruchom ponownie komputer, bądź zajrzyj do instrukcji dołączonej przy zakupie komputera.
Główne funkcje panelu BIOS Setup
Panel konfiguracyjny BIOS Setup pozwala na wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu komputera. Możemy ustawić w nim kolejność bootowania nośników pamięci, czyli kolejności, w jakiej uruchamiane będą napędy, dyski twarde lub inne nośniki. Opcja ta jest szczególnie ważna w przypadku instalacji nowego systemu. Oprócz tego BIOS pozwala na zmianę prędkości zegarów procesora i jego wentylatora. Możemy także wyłączyć tam zintegrowaną kartę graficzną. Cały panel można zabezpieczyć hasłem.