Zatkane uszy mogą być powodem jazdy windą, lotu samolotem, a nawet kataru. Często mamy wtedy wrażenie, że są one przepełnione powietrzem bądź wodą. Jak odetkać zatkane ucho? Wystarczy zastosować któryś z powszechnie znanych sposobów domowych. Oprócz tego, że wspomogą odetkanie ucha, pomogą w złagodzeniu występujących czasem zawrotów głowy czy pozbyciu się szumu w uszach.
Ciśnienie a zatkane ucho
W celu odetkania uszu w trakcie lotu samolotem bądź przemieszczania się windą, do uszu przedostaje się nadmierna ilość powietrza, a to z kolei uciska tzw. trąbkę Eustachiusza. Tym samym powoduje jej zwężenie, a uszy zostają przytkane. W takiej sytuacji wystarczy, że zaczniesz żuć gumę. Proces ten sprawi, że w Twojej jamie ustnej zwiększy się produkcja śliny. Dzięki temu częściej ją połykasz, a to sprawi, że łatwiej odetkasz swoje przewody słuchowe. Pamiętaj jednak, by żuć gumę w pozycji siedzącej. Ułatwi to odpływ powietrza z uszu. Możesz też wykorzystać do tego cukierka. Skutecznym sposobem na odetkanie uszu przy zmianie ciśnienia może okazać się ziewanie. Otwieranie żuchwy ułatwia ruch okolic ucha, a to z kolei może wpłynąć na udrożnienie przewodu słuchowego.
Zatkane uszy a woskowina
Najczęstszą przyczyną zatykania naszych uszu jest nadmierna zawartość wydzieliny z uszu, tzw. woskowiny. W przypadku, gdy jest ona produkowana w zwykłej ilości, pełni funkcję oczyszczającą i nawilżającą przewody słuchowe. Jeśli woskowina w uszach zgromadzi się w nadmiarze, może to doprowadzić do pogorszenia jakości słuchu, a w skrajnych przypadkach do głuchoty. Jeśli nosisz słuchawki lub aparat słuchowy, przebywasz w zanieczyszczonym otoczeniu, a hałas doskwiera Ci w pracy, jesteś też narażony na nadprodukcję tej wydzieliny. Jedynym rozwiązaniem będzie jej usunięcie. Musisz jednak pamiętać, że oczyszczanie woskowiny patyczkami sprawi, że wepchasz woskowinę w głąb przewodów słuchowych, a to może uszkodzić błonę bębenkową. Aby skutecznie i bezpiecznie usunąć wydzielinę z uszu, użyj parafiny. Pomocne okażą się także krople rozpuszczające woskowinę. Ich działanie polega na rozmiękczeniu zawartości wydzieliny z uszu oraz zapobieganiu przyklejaniu się jej do wewnętrznych ścianek ucha. Tego typu preparaty zakupisz w aptece. W przypadku gdy to nie pomoże, udaj się do lekarza. Zaleci ci on płukanie uszu bądź własnoręcznie usunie woskowinę specjalnym urządzeniem.
Katar a zatkane ucho
Jeśli ucho zatyka Ci się w trakcie przeziębienia, w pierwszej kolejności udrożnij drogi oddechowe. Podczas choroby w nosie występuje obrzęk śluzówki. Jego zasięg obejmuje kanały słuchowe oraz trąbkę Eustachiusza połączoną z samym nosem. To właśnie dlatego podczas kataru uszy są często zatkane. Gdy udrożnisz drogi oddechowe, warto zakupić krople do nosa, które wywołają obkurczenie Twojej śluzówki. Doskonale sprawdzi się także inhalacja na bazie ziół czy olejków eterycznych. Wlej litr gorącej wody do naczynia, a następnie zakrop je olejkiem np. eukaliptusowym. Pochyl się nad zbiornikiem i nałóż na głowę ręcznik tak, aby unosząca się aromatyczna para w pełni docierała do Twojego nosa.