Jak rozpoznać owulację?

Wiele kobiet ma problem z określeniem kiedy u nich dni płodne, nie wspominając już o konkretnych dniach owulacji. Organizm nie wykazuje wyraźnych sygnałów o nadejściu tego momentu. Zazwyczaj ma to swoje podłoże w stresie, nieregularnych miesiączkach lub zmianach hormonalnych. Istnieją jednak sposoby które mogą pomóc w rozpoznaniu owulacji.

Zanim do tego przejdziemy, warto jednak przyjrzeć się czym dokładnie jest owulacja.
Owulacja potocznie nazywana jest jajeczkowaniem, to wydarzenie bez którego poczęcie dziecka jest niemożliwe. W okresie starań o dziecko warto wiedzieć czym jest owulacja, nie tylko po to aby skrócić możliwie jak najbardziej okres starań, ale też po to aby móc jak najszybciej zareagować gdy są widoczne jakieś nieprawidłowości.
Posiadania jakiejkolwiek wiedzy na ten temat przyda się także kobietom które nie planują dziecka – tudzież na myśli mam znajomość własnego ciała, która w połączeniu z antykoncepcją daje niemal stu procentową pewność zapobiegnięcia nieplanowanej ciąży.

Wróćmy jednakże do zagadnienia owulacji. Za prawidłową przebiegającą owulację odpowiadają hormony. Za sprawą hormonu folikulotropowemu (hormon odpowiadający za pobudzanie pęcherzyków jajnikowych i za produkcję estrogenów) komórka jajowa pęcherzyka Graffa dojrzewa.

Wiemy już pokrótce czym jest, ale teraz jak rozpoznać owulację?
Tak jak wspomniałem na samym początku, nie jest łatwo zauważyć czas owulacji, pierwszym powodem jest oczywisty fakt, iż każda kobieta przechodzi ten okres inaczej, z inną intensywnością, a po drugie, sam w sobie jest on dość dyskretny. Jednakże już po kilku miesiącach obserwacji przez kobietę swojego ciała, może zacząć już dostrzegać niektóre objawy owulacji.

Przejdźmy zatem do najbardziej typowych, zauważalnych objawów pojawienia się owulacji.

Pierwsze co może zwrócić uwagę, jest podwyższona temperatura ciała.
W trakcie owulacji, działać zaczyna hormon nazywający się progesteron. Temperatura ciała zwiększa się o kilka dziesiątych stopnia, po to aby zapłodnione jajeczko miało odpowiednie warunki do rozwijania się. Trwa to około trzy dni lub dużo dłużej – pod warunkiem zajścia w ciążę. Należy jednak pamiętać, że mierzenie temperatury w celu rozpoznania owulacji jak skuteczne, jeśli wykonywane w regularnych odstępach czasowych. Ważną kwestią jest fakt, że podwyższenie temperatury może też mieć inną przyczynę, jak na przykład przeziębienie.

Kolejnym objawem jest otwarcie się szyjki macicy. W celu rozpoznania okresu owulacji jest sprawdzenie pozycji szyjki macicy. W okresie owulacji staje się ona bardzo miękka, można do niej wprowadzić od 1 do 2 palców. Trzeba pamiętać, że badając szyjkę macicy należy być bardzo delikatnym, nie za często i z umytymi rękoma, ponieważ to jest bardzo łatwa droga do infekcji.

Następnym symptomem owulacji może być ból podbrzusza czyli ból owulacyjny, który może ale nie musi się pojawić. Zawsze pojawia się po jednej stronie, po której znajduje się jajnik z którego zostało wcześniej uwolnione jajeczko. Intensywność tego bólu bywa różna, od dosłownie kilku sekund do nawet kilku dni.

Znamy podstawowe objawy, ale co jeśli nic jednak nie widać?

Jeśli nie widać żadnych objawów owulacji, a cykle miesiączkowe są nieregularne i występuje niemożność zajścia w ciążę wówczas należy niezwłocznie udać się do ginekologa i wnikliwa ocena przyczyn pod kątem niepłodności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here