Fotowoltaika

Obecnie dwa rodzaje paneli słonecznych są najbardziej powszechne na rynku energii alternatywnej: monokrystaliczny i polikrystaliczny. Baterie monokrystaliczne charakteryzują się większą wydajnością konwersji energii słonecznej na energię elektryczną niż baterie polikrystaliczne. Jednocześnie różnią się między sobą ceną.

Pochodzenie baterii słonecznych

Ważnym elementem, który pojawia się przy wyborze paneli słonecznych, jest ich producent. Istnieją baterie produkcji europejskiej i chińskie. W przeważającej części są znacznie tańsze niż ich europejskie odpowiedniki, ale jednocześnie częściej występują wśród nich przypadki niskiej jakości.

Jeśli zdecydowałeś się na rodzaj paneli słonecznych i ich producenta, teraz musisz poprawnie obliczyć moc modułów słonecznych niezbędną do Twoich potrzeb, aby dokończyć montaż fotowoltaiki. Znając wymaganą moc paneli słonecznych, łatwo jest określić ich liczbę.

Jak zainstalować panele?

Zacznijmy od wyboru miejsca. Montaż fotowoltaiki można przeprowadzić niemal wszędzie. Na dachu wiejskiego domu, na działce, a nawet na balkonie budynku mieszkalnego. Najważniejsze jest to, żeby spełnione były podstawowe warunki ekspozycji, aby uzyskać maksymalną produkcję energii elektrycznej. Jest to kąt nachylenia względem horyzontu i orientacja w stosunku do kierunków geograficznych.

Powierzchnia pochłaniająca światło paneli słonecznych powinna być skierowana na południe. Idealne warunki są spełnione, jeśli promienie słoneczne padają na powierzchnię panelu słonecznego pod kątem 90.

Sezonowa regulacja

Wybierz optymalny kąt nachylenia dla swojego regionu, biorąc pod uwagę porę roku. Dla każdego regionu idealny kąt nachylenia określa się osobno. Aby zmaksymalizować wykorzystanie paneli słonecznych, zaleca się zmianę kąta nachylenia co najmniej dwa razy w roku.

Istotny element ustawienia

W przypadku połączenia szeregowego, aby uniknąć zmniejszenia wydajności, wszystkie panele w łańcuchu powinny znajdować się na tej samej płaszczyźnie, pod tym samym kątem.

Montaż fotowoltaiki na ziemi

Jeśli zdecydujesz się na montaż fotowoltaiki nie na dachu, ale na działce w pobliżu domu, nie zapomnij podnieść ich z powierzchni gruntu co najmniej 50 cm. Choć to coraz rzadszy przypadek, jeśli zimą opady śniegu będą obfite, zakryją płyty baterii zmniejszając ich wydajność.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here