Czytasz sporo książek? Zaopatrz się w czytnik ebooków!

Chociaż nieraz słyszymy w naszym kraju narzekania na spadek poziomu czytelnictwa, okazuje się, że powszechna opinia o nim to zwykły mit. W rzeczywistości Polacy czytają naprawdę sporo, a rynek czytelniczy rozwija się u nas niezwykle dynamicznie. Przemysł wydawniczy i księgarski to niezwykle dochodowe branże, co świadczy o chęci czytania. Coraz więcej z nas bez codziennej dawki literatury nie wyobraża sobie życia. W takiej sytuacji warto kupić urządzenie, jakim jest czytnik ebooków.

Chociaż urządzenia tego typu są coraz popularniejsze, istnieje na ich temat sporo mitów i spora część społeczeństwa nie jest jednak do nich przekonana. Wśród argumentów przeciwko czytnikom często słychać ten, który mówi o złym wpływie czytania z wyświetlacza na nasz wzrok. O ile jest to prawdą w przypadku komputerów i urządzeń mobilnych, o tyle wyświetlacze czytników ebooków wykonane są w zupełnie innej technologii i znane są pod nazwą e-papieru lub jako wyświetlacze e-ink. Posiadają one właściwości identyczne ze zwykłym papierem i doświadczenie z czytania z nich nie różni się niczym od obcowania z papierową kartką. Są one więc całkowicie bezpieczne dla wzroku. A co z czytnikami, które oferują również podświetlenie? Sam wyświetlacz czytnika ebooków światła nie emituje i świeci tym odbitym, w związku z czym w przypadku braku podświetlenia trzeba korzystać z zewnętrznego źródła światła. Lepsze czytniki jednak oferują podświetlenie. Różni się ono jednak od tego występującego w tabletach, gdyż emitowane jest przez diody znajdujące się dookoła ekranu i umieszczone nad jego powierzchnią. I w tym przypadku wyświetlacz nie emituje więc światła, tylko świeci tym odbitym pochodzącym z diod, co sprawia, że podświetlenie takie nie ma żadnego negatywnego wpływu na nasz wzrok.

Jaki czytnik ebooków powinniśmy jednak kupić? Jest to szczególnie trudne zadanie dla osób, które dopiero zaczną swoją przygodę z e-czytelnictwem. Na rynku istnieje dość sporo opcji. Najpopularniejszymi czytnikami ebooków są czytniki Kindle od Amazonu. Oferują one wysoki stosunek ceny do jakości i świetnej jakości oprogramowania, jednak zdać sobie trzeba sprawę, że nie obsługują one popularnego formatu epub. Ogromna większość księgarni polskich i zagranicznych oferuje jednak książki zarówno w tym formacie, jak i w formatach obsługiwanych przez Amazon. Korporacja ta oferuje także fascynujący ekosystem i zaawansowane formy synchronizacji i dokonywania operacji na naszej biblioteczce, co cenione jest przez miliony konsumentów. Dość popularne są też czytniki Kobo, jednak firma ta oficjalnie nie jest obecna na polskim rynku, co nie przeszkadza wielu Polakom w kupnie jej urządzeń i korzystaniu z jej księgarni. Wspierają one wiele formatów, w tym popularny epub. Świetnym wyborem w Polsce są czytniki PocketBook. Są one dosyć otwarte, oprogramowanie wyposażone jest w wiele ciekawych funkcji i posiadają one także świetne wsparcie. Część z nich w pełni wspiera też najpopularniejszą u nas usługę abonamentową, jaką jest Legimi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here