Wypalanie obrazów płyt

Format ISO to format zapisu obrazów dysku. Za pomocą odpowiednich programów zawartość płyty CD lub DVD możemy zapisać w tym właśnie formacie, a powstały plik uruchamiać z dysku. Będzie to przydatne, jeśli nie posiadamy w swoim komputerze stacji dysków, albo chcemy oszczędzać ten nośnik. Plik ISO jest kopią danych z płyty, z której możemy skorzystać, gdy ta będzie porysowana albo uszkodzona w jakikolwiek sposób. Warto pamiętać, że tworzenie obrazów płyt zakupionych przez siebie gier i oprogramowania jest legalne – służy to jako dodatkowa kopia. Nielegalnym natomiast jest upowszechniane stworzonego obrazu płyty, możemy korzystać z niego tylko na własny użytek.
Jak zrobić obraz płyty? Nie jest to trudne zadanie, potrzebujemy jedynie do tego odpowiedniego programu. Przykładowym programem jest Daemon Tools Lite. Program ten umożliwia nam zarówno odczytywanie, jak i zapisywanie plików ISO. Taki obraz płyty po uruchomieniu zachowuje się dokładnie tak, jakbyśmy włożyli płytę do napędu.
Po pobraniu programu ze strony producenta należy go zainstalować. Wersja darmowa oferuje montowanie obrazów i plików ISO, a także możliwość tworzenia obrazu płyty w formie trial (3 dni). Aby uaktywnić tę opcję, należy wybrać „edytor obrazów” i kliknąć opcję „wypróbuj”.
Wersja darmowa zawiera w sobie reklamy, które nie utrudniają korzystania z programu. Po tej operacji w menu „edytor obrazów” mamy możliwość utworzenia obrazu z płyty włożonej do napędu albo wybrania własnych plików do spakowania do formatu ISO. W przypadku tej pierwszej opcji wybieramy napęd, w którym znajduje się płyta, którą chcemy skopiować. Następnie należy ustalić miejsce, do którego zapisze się plik ISO, jego nazwę oraz typ obrazu (zalecany obraz to format ISO). Program oferuje nam również możliwość zabezpieczenia obrazu płyty, który zamierzamy stworzyć, za pomocą hasła, które to w kolejnym polu należy potwierdzić. W opcjach zaawansowanych możemy wybrać profil obrazu. Następnie należy kliknąć „start”. Po zakończeniu tworzenia pliku dostaniemy dwie możliwe opcje: jedną z nich będzie otwarcie pliku, a drugą zakończenie procesu bez otwierania go.
Daemon Tools oferuje również opcję tworzenia plików ISO z własnych dokumentów dostępnych na dysku. Jest to rodzaj alternatywy dla pakowania naszych plików w archiwa rar czy zip. W menu „edytor obrazów” należy wybrać opcję „stwórz obraz z danymi” i postępować analogicznie. Za pomocą zielonego plusa możemy wybrać pliki, które chcemy dołączyć do obrazu. Ikona folderu umożliwi tworzenie folderów wewnątrz obrazu płyty, a niebieska ikona umożliwia import plików z innego obrazu ISO. Możemy następnie wybrać wielkość obrazu płyty (wielkość CD, DVD lub użytkownika) i format (na przykład standardowe ISO). Nie zapominajmy o sprawdzeniu, gdzie nasz plik się zapisze i ewentualnej zmianie jego nazwy. Po kliknięciu „start” nasz obraz płyty będzie gotowy w kilka sekund lub minut, w zależności od wielkości i ilości plików, jakie chcemy w nim umieścić. Program oferuje również edycję plików wewnątrz obrazu ISO albo zmianę jego formatu na MDS lub MDX.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here