Czerniak

Czerniak to poważna postać raka skóry, która zaczyna się w komórkach zwanych melanocytami. Chociaż jest mniej powszechny niż rak podstawnokomórkowy i rak płaskonabłonkowy, czerniak jest bardziej niebezpieczny ze względu na jego zdolność do szybszego rozprzestrzeniania się na inne narządy, jeśli nie jest leczony we wczesnym stadium.

Melanocyty to komórki skóry znajdujące się w górnej warstwie skóry. Wytwarzają barwnik zwany melaniną, który nadaje skórze kolor. Istnieją dwa rodzaje melaniny: eumelanina i feomelanina. Kiedy skóra jest wystawiona na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV) ze słońca lub łóżek opalających, powoduje to uszkodzenie skóry, które powoduje, że melanocyty wytwarzają więcej melaniny, ale tylko pigment eumelanina próbuje chronić skórę, powodując jej ciemnienie lub opaleniznę.

Czerniak występuje, gdy uszkodzenie DNA spowodowane oparzeniem lub opalaniem na skutek promieniowania UV wywołuje zmiany (mutacje) w melanocytach, powodując niekontrolowany wzrost komórek. Czerniak jest zwykle uleczalny po wczesnym wykryciu i leczeniu. Gdy czerniak rozprzestrzeni się głębiej w skórę lub inne części ciała, jego leczenie staje się trudniejsze i może być śmiertelne. Jakie są rodzaje czerniaków? Istnieją trzy główne rodzaje raka skóry. Najpoważniejszy to czerniak. Podobnie jak wszystkie tkanki ciała, nasza skóra składa się z komórek: komórek podstawnych, komórek płaskonabłonkowych i melanocytów. Różne typy raka skóry są nazwane na podstawie komórek skóry, w których rozwija się rak: rak podstawnokomórkowy, rak płaskonabłonkowy i czerniak.

Jeżeli uważasz, że chciałbyś dowiedzieć się więcej wejdź na wrosinski.pl. Wszystkie typy czerniaka wymagają natychmiastowej uwagi, ponieważ są skuteczniej leczone, gdy zostaną wykryte we wczesnym stadium. Z uwagi na to powinieneś zasięgnąć pomocy specjalisty jeżeli masz podejrzenie raka skóry. Niektóre rzadkie typy czerniaka nie pojawiają się na skórze.
Czerniak desmoplastyczny rozwija się w grubej, wewnętrznej warstwie skóry (skóra właściwa) lub w warstwie tkanki łącznej otaczającej błonę śluzową (błona podśluzowa). Często pojawia się jako guzek tego samego koloru co Twoja skóra. Ma tendencję do wrastania w skórę. Czerniak desmoplastyczny często rozwija się na głowie, szyi, górnej części pleców lub obszarach ciała z błoną śluzową.

Czerniak soczewicowaty błony śluzowej rozwija się na cienkiej, wilgotnej wyściółce niektórych narządów lub innych części ciała (błony śluzowej lub błony śluzowej), takich jak przewody nosowe, usta, gardło (gardło), odbytnica, kanał odbytu i pochwa. Nie ma to związku z ekspozycją na słońce, jak w przypadku większości nowotworów skóry czerniaka. Zwykle jest diagnozowany na późnym etapie i ma tendencję do szybkiego wzrostu i rozprzestrzeniania się.

Podsumowując, rak skóry taki jak czerniak może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia pacjenta, lecz szybko wykryty ma relatywnie większą szansę na wyleczenie, ponieważ nowotwór jest jeszcze w początkowym stadium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here