Jak znaleźć font?

Buszując w Internecie każdego dnia napotykamy się na najróżniejsze fonty używane na stronach internetowych. Niekiedy niektóre z nich tak przypadają nam do gustu, że sami chcielibyśmy je wykorzystać w naszych dokumentach lub pracach graficznych. Co jeśli nie znamy nazwy danego fontu? Sprawa jest ułatwiona, jeśli mamy kontakt z twórcą danej witryny czy grafiki, wystarczy wówczas uprzejmie zapytać w komentarzu. Niestety rzadko zdarza się nam taka sposobność. Z pomocą przychodzą specjalnie strony poświęcone rozpoznawaniu czcionek. Warto wspomnieć, że chociaż potocznie słów „czcionka” i „font” używa się zamiennie, wyrazy te mają nieco inne znaczenie. Czcionka to pojedyncza „kostka” z literą bądź innym znakiem pisma drukarskiego, której używa się w technice druku wypukłego. Font to natomiast krój pisma i to font mamy zazwyczaj na myśli, pytając „jaka to czcionka?”. Warto znać tę różnicę, by uniknąć nieporozumień.
Zatem jak rozpoznać font? Idea stron jest z grubsza taka sama: potrzebujemy obrazka lub zrzutu ekranu przedstawiającego poszukiwany font. Im lepsza jakość i więcej liter, tym lepiej. Serwis FontSquirrel (https://www.fontsquirrel.com/matcherator) poprosi nas o wgranie obrazka. Strona zaznaczy automatycznie litery, które będzie wyszukiwać wśród krojów czcionek, ale możemy poprawić zaznaczenie sami. Klikamy „matcherate it” i oczekujemy na wyniki. Otrzymamy listę czcionek, które przypominają font z obrazka wraz z informacją, czy dana czcionka jest darmowa czy płatna. Przez link w obrazku z ceną bądź jej brakiem dotrzemy do strony, na której font możemy pobrać lub zakupić.
Podobną funkcjonalność oferuje strona internetowa MyFonts w zakładce WhatTheFont. Zasada działania jest identyczna: wgrywamy obraz lub zrzut ekranu, ewentualnie poprawiamy zaznaczenie liter i czekamy na wyniki. Tu też znajdziemy informację o foncie, jego cenie i link do strony, na której możemy go uzyskać.
Trzecim serwisem, na którym możemy odnaleźć font, jest FontString i zakładka Matcherator. Postępujemy tutaj w analogiczny sposób, to jest wgrywając obrazek lub printscreen z napisem w poszukiwanym foncie. Tu oprócz nazwy i ceny odnajdziemy typ fontu i wygląd wszystkich liter alfabetu w nim zawartych.
Inną metodą na odnalezienie fontu jest skorzystanie ze strony Identifont. Tutaj nie znajdziemy opcji z wgrywaniem pliku, natomiast możemy odnaleźć czcionkę na kilka sposobów: po jej nazwie (albo części nazwy) po wyglądzie (na zasadzie elminowania kolejnych elementów), podobieństwa do innego fontu albo po jego twórcy. Znajdziemy też tam zakładkę z najczęściej szukanymi fontami, która może nam pomóc odnaleźć tę jedyną, jak również najnowsze dodane do serwisu czcionki. Strona oferuje również narzędzie do porównywania fontów, znajdywania czcionek szerokich lub wąskich albo narzędzie do wyszukiwania współgrających ze sobą fontów, pomocne przy tworzeniu witryn internetowych, grafiki czy fotografiki. Strona jest bardzo użyteczna dla twórców, jednak zwykły użytkownik poszukujący konkretnego fontu może mieć utrudnione zadanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here