Wyobraź sobie sytuację, w której do przesłania mailem masz mnóstwo plików. Co wtedy zrobić, by nie powodować zbędnego bałaganu na skrzynce pocztowej? Wystarczy skompresować wszystkie pliki w jedno archiwum. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca na dysku, kompresja może okazać się równie przydatnym narzędziem. Jak skompresować plik? Aby tego dokonać, wystarczy, że skorzystasz z funkcji, które wbudowane są w Twoim systemie operacyjnym. W poniższym poradniku znajdziesz odpowiedź na wykorzystanie systemowej funkcji umożliwiającej skompresować wybrane przez Ciebie pliki.
Jak skompresować dane?
Skompresowania możesz dokonać przy pomocy Eksploratora Windows. Jest on podstawowym menedżerem systemowym plików. Wystarczy, że otworzysz folder, który zawiera pliki przeznaczone do spakowania. Następnie wybierz te z nich, które chcesz skompresować do postaci archiwum. Jeśli są to wszystkie pliki, możesz użyć klawiaturowego skrótu „Ctrl + A”. Gdy już to zrobisz, wystarczy, że klikniesz którykolwiek z zaznaczonych obiektów prawym przyciskiem myszy. Ku Twoim oczom ukaże się lista z menu, w którym musisz odszukać „Wyślij do”. Następnie rozwijasz listę. Pojawią się na niej opcje, a jedną z nich będzie „Folder skompresowany (zip)”. I to właśnie tę musisz zaznaczyć lewym przyciskiem myszy. Po kliknięciu rozpocznie się cała procedura, która skompresuje zaznaczone pliki do jednego archiwum. Postęp kompresji będzie widoczny w oknie na przemieszczającym się pasku. Po zakończeniu całego procesu, w otwartym przez Ciebie folderze ukaże się nowa ikona oznaczona folderem z suwakiem. Jest to znak rozpoznawczy skompresowanych plików. Jej nazwa powinna być podświetlona, co oznacza, że możesz dokonać zmiany nazwy stworzonego archiwum. System operacyjny domyślnie przyporządkowuje archiwum nazwę jednego z plików w nim umieszczonego. Jak sprawdzić spakowane dane? Wystarczy, że dwukrotnie wciśniesz lewy przycisk myszy po najechaniu kursorem na archiwum. Skompresowany katalog będzie funkcjonować podobnie do zwykłego folderu.
Jak rozpakować dane?
W przypadku, gdy chcemy wyodrębnić dane ze skompresowanego zbioru plików, musimy nacisnąć prawy przycisk na archiwum. Podobnie jak wcześniej, pojawi się lista, na której odszukujemy frazę „Wyodrębnij wszystkie…”. Po dokonaniu tej operacji wszystkie pliki zawarte w skompresowanym folderze zostaną rozpakowane do tego folderu, w którym umieszczone jest rozpakowywane archiwum.
Przedstawiona metoda opiera się wyłącznie na wykorzystaniu wbudowanej funkcji systemu operacyjnego. Istnieje szereg innych metod, które będą równie dobrą odpowiedzią na pytanie „Jak skompresować plik?”. W przypadku, gdy chcemy skorzystać z programu do kompresji danych, nic nie stoi nam na przeszkodzie. Wiele z nich jest łatwo dostępnych za darmo w internecie. Wystarczy tylko pobrać program archiwizacyjny i uruchomić jego instalację w systemie operacyjnym. Warto dodać, że skompresowane pliki możesz zabezpieczyć hasłem. Pozwoli to na ochronę naszych danych przed niepowołanymi osobami.