Jak robić dobre zdjęcia?

Aktualnie coraz więcej osób zajmuje się fotografią i marzy o tym, aby wiedzieć, jak robić dobre zdjęcia, które bez wstydu będzie można zamieścić w internecie lub pokazać swoim znajomym. Robienia dobrych zdjęć, na całe szczęście, tak jak i wszystkiego, można się nauczyć. Warto jednak wiedzieć skąd czerpać tą wiedzę i do jakich podstaw się stosować, aby zdjęcia faktycznie zachwycały każdego, kto na nie spojrzy. Oczywiście ważną kwestią jest także to, czy mówi się o dobrych fotografiach wykonanych lustrzanką, czy może zwykłym telefonem komórkowym. Należy jednak pamiętać o tym, że aktualnie telefony komórkowe posiadają coraz to lepsze aparaty, dzięki czemu wykonują niemalże tak dobre zdjęcia, jak ich odpowiedniki w postaci aparatu fotograficznego.

Jak jednak robić dobre zdjęcia, które przyciągną uwagę każdego?

Chyba najbardziej podstawową radą jaką można tutaj uzyskać, ale jednocześnie najbardziej trafną ze wszystkich, jest oczywiście powiedzenie- rób jak najwięcej zdjęć. Tak po prostu. Robienie zdjęć, dużej ilości zdjęć, sprawia, że oko twórcy jest coraz to wrażliwsze na otaczające je przedmioty oraz pejzaże. Robienie zdjęć pomaga też dostrzec to, czego często nie widzi się w normalnych warunkach. Pewnie każdemu nie raz zdarzyło się, że zrobił zdjęcie i dopiero na nim zauważył, że mógł wykadrować w zupełnie inny sposób, uchwycić inne szczegóły lub zwrócić inaczej uwagę na padające światło. Niby są to małe drobiazgi, ale całkowicie potrafią one odmienić fotografie. Robienie więc jak największej ilości fotografii, z całą pewnością przynosi pozytywne skutki i sprawia, że twórca staje się wrażliwszy na otaczające go piękno. Z każdym zrobionym zdjęciem, wykonuje się coraz piękniejsze i bardziej prawidłowe kadry! Warto o tym pamiętać, biorąc do ręki aparat i po prostu ćwicząc!

Warto też nauczyć się segregacji wykonanych zdjęć. Chodzi więc o to, aby bez skrupułów usuwać fotografie, które po prostu są nieudane! Nie warto przyglądać się godzinami nieudanym kadrom, ponieważ zapamiętujemy wtedy dany obraz i ponownie będziemy mogli nawet nieświadomie się na nim wzorować. To dlatego tak ważne jest, aby zachowywać i przyglądać się, jedynie najlepszym zdjęciom na karcie pamięci.

Najważniejsza jest też prostota. Nie warto na siłę kombinować, zwłaszcza wtedy gdy nie jest się jeszcze doświadczonym fotografem. O wiele lepiej i mądrzej jest wykorzystywać proste kadry i skupiać swoją uwagę na prostych szczegółach, niżeli na siłę eksperymentować z kolorystyką, czy fakturami.

To, o czym powinien pamiętać każdy fotograf, bez względu na to, od ilu lat robi zdjęcia jest też fakt, że liczy się dobre światło. Bez korzystnego światła, żadne zdjęcie nie wyjdzie idealne. Oczywiście w tej chwili pełno jest programów służących do zabawy światłem i przeróbki zdjęć, jednak nic nie zastąpi prawdziwego, lekko padającego światła, które nadaje blasku każdej fotografii, bez względu na to, co zostało na niej ukazane! Warto więc zawsze szukać dobrego światła i dbać o to, aby padało ono od strony fotografa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here