Jak przygotować się do zimy?

Pomimo rozwoju meteorologii w ostatnich dziesięcioleciach, nikt tak naprawdę nie może z pewnością powiedzieć jaka zima w tym roku będzie. Dlatego też najlepiej z pewnym wyprzedzeniem przygotować się do zimy. Jak można to uczynić?

Przygotowania do zimy są szczególnie ważne dla kierowców. Należy więc już w listopadzie pomyśleć o zamianie opon letnich na zimowe. Znacząco poprawiają one przyczepność na śliskiej, a nawet mokrej nawierzchni. Osoby nieposiadające opon zimowych powinny jak najszybciej pomyśleć o zakupie. Dobra jakość opon zimowych jest niezwykle istotna, nie należy więc na nich oszczędzać. Ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na drogi produkt, mogą rozważyć zakup opon używanych bądź regenerowanych, bo wciąż jest to lepsze rozwiązanie niż jazda na oponach letnich. Dobrze też jest mieć na wypadek nagłego ataku zimy przygotowany płyn do spryskiwaczy przystosowany do ujemnych temperatur. Osoby często parkujące „pod chmurką” powinny również skontrolować stan i jakość przyrządów do odśnieżania samochodu, takich jak na przykład „drapaczki” do szyb czy szczotki do odgarniania śniegu. Pozwoli to być przygotowanym na każdą sytuację, nieważne jaka zima w tym roku by nie była.

Mieszkańcy domów nieposiadający samochodów również powinni poczynić stosowne przygotowania. Jeszcze przed znacznym oziębieniem, najlepiej jeszcze w październiku lub ostatecznie w listopadzie sprawdzić stan centralnego ogrzewania i odpowietrzyć kaloryfery. Dzięki temu ewentualnych napraw można dokonać jeszcze zanim ogrzewanie będzie potrzebne. Osoby palące drewnem bądź węglem powinny uzupełnić zapasy opału. Najlepiej to uczynić jeszcze w lecie, gdy ceny są niższe i można w komfortowych warunkach porąbać drewno na zewnątrz. Zalecanym jest również sprawdzenie szczelności okien i drzwi. Pozwoli to skuteczniej ogrzewać pomieszczenia i oszczędzić opał lub pieniądze za centralne ogrzewanie. Jeśli w gospodarstwie domowym nie ma łopat do śniegu, należy się w niej bezzwłocznie zaopatrzyć. W przypadku nagłego opadu śniegu pozwoli to szybko i skutecznie uprzątnąć podjazd czy okolice drzwi. Warto również rozważyć zakup soli do posypywania okolic domu. Może być ona niekorzystna dla roślin, jednak na przykład na schodach zewnętrznych może zapobiec groźnym urazom.

Każdy, niezależnie czy mieszka w bloku, czy w domu jednorodzinnym, czy ma samochód czy nie, musi koniecznie zadbać o odpowiedni obiór. Nie jest możliwe przewidzenie z całkowitą pewnością jaka zima w tym roku będzie i kiedy nadejdzie, dlatego ważne jest bycie przygotowanym na każde warunki atmosferyczne. Ciepły ubiór jest szczególnie ważny w przypadku dzieci i osób starszych. Czapka, szalik czy rękawiczki pozwolą zapobiec przeziębieniom czy nawet innym chorobom, a ciepła kurtka lub płaszcz uniemożliwi zmarznięcie nawet na największym mrozie.

Podsumowując, zima może nadejść w każdej chwili jeszcze w listopadzie, każdy więc powinien być przygotowany już wcześniej. Nie ważne czy jest kierowcą czy nie i czy mieszka w mieście czy na wsi, w domu czy w bloku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here