Borówka amerykańska

Borówka amerykańska pojawiła się na rynku europejskim, dopiero po drugiej wojnie światowej. Jest wiele odmian tego krzewu owocowego od małych (karłowatych) do takich, które sięgają niemal dwóch metrów. Borówka amerykańska doskonale czuje się w polskim oraz europejskim klimacie.
Kiedy i jak sadzić borówkę amerykańską?
Warto wiedzieć, że posadzony krzew borówki może przetrwać w jednym miejscu nawet dwadzieścia lat, zatem warto przemyśleć, które miejsce na naszej działce będzie odpowiednie dla tej rośliny. Na pierwsze owoce musimy poczekać około trzech lat. Borówka amerykańska lubi miejsca słoneczne, osłonięte od wiatru. Jest to roślina, która dość dobrze toleruje niskie temperatury, jest w stanie wytrzymać nawet temperaturę -25 stopni Celsjusza. Krzewy borówki amerykańskiej lubią ziemię kwaśną o odczynie pH od 3,8 do 4,8. Sadzonki wkładamy do gruntu najlepiej na przełomie marca i kwietnia lub do końca wiosny. Borówkę karłowatą można sadzić dość gęsto, bowiem nie rośnie zbyt duża. Warto kupić dwu lub trzyletnie sadzonki, aby jak najwcześniej móc delektować się owocami borówki. Przy wyborze sadzonek należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stan liści i korzeni. Wszelkie brązowe plamy i zasuszone korzenie wskazywać mogą na chorobę sadzonki, co z pewnością będzie miało ogromny wpływ na jej owocowanie i dalszy wzrost. Po posadzeniu krzewu do gruntu należy ziemię wokół sadzonki ubić oraz obficie podlać, aby zachować wilgoć na dłużej, należy wokół sadzonki wysypać korę, która stworzy idealną izolację i zabezpieczy przed zbyt szybkim odparowywaniem wody z gleby. Wskazane jest również podsypywaniem krzewu kompostem lub ewentualnie torfem. Na rynku wydawniczym istnieje wiele pozycji książkowych w których profesjonalnie wyjaśniono jak sadzić te małe-wielkie krzewy. Należy pamiętać, również o corocznym przycinaniu krzewów w okresie wczesnej wiosny. Owoce borówki amerykańskiej mają okrągły, lekko spłaszczony kształt oraz fioletową i lekko matową, charakterystyczną skórkę oraz bardzo słodki smak. Poza walorami zewnętrznymi, ta mała niepozorna kuleczka jest prawdziwą bombą witaminową. Owoce borówki amerykańskiej mają szerokie spektrum pozytywnego wpływu na nasz organizm, bowiem wpływa ona korzystnie na naszą pamięć, pomaga leczyć nadciśnienie tętnicze na które cierpi coraz więcej młodych ludzi. Naukowcy wskazują, że regularne spożywanie owoców borówki amerykańskiej zapobiega powstawaniu niektórych rodzajów nowotworów takich jak nowotwór piersi, wątroby płuc, przełyku, krtani lub też tarczycy. Nadto, borówka amerykańska przeciwdziała powstawaniu marskości wątroby oraz wspomaga pracę oczu. Ta ostatnia właściwość w XXI jest szczególnie istotna. Już dwuletnie dzieci spędzają blisko dwóch godzin dziennie przed telewizorem czy też laptopem.
Poza aspektem zdrowotnym, warto zwrócić również uwagę na walory smakowe borówki amerykańskiej. Jest to owoc o niezwykle charakterystycznym słodkim smaku i minimalnie cierpkiej skórce, który z pewnością trafi w gusta, nawet największych niejadków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here