Uliczne origami Mademoiselle Maurice

Pewnie każdy z Was w dzieciństwie bawił się w origami, składając samolociki z gazet lub ptaszki z papieru. Ta tradycyjna japońska sztuka kilka lat temu zainspirowała francuską artystkę Mademoiselle Maurice do kreowania nietypowych ulicznych instalacji. Tak też powstało jedyne w swoim rodzaju uliczne origami.

Maurice zauroczyła się sztuką origami mieszkając w Japonii. Wróciła do Francji i przeniosła ją do innego wymiaru. Jej tworzywem jest papier, którego kolory to barwy tęczy. W swoich pracach ukazuje nieograniczone możliwości i zastosowania pojedynczych kawałków papieru. Tworzy instalacje na ścianach budynków na całym świecie wykonane z setek a nawet dziesiątek tysięcy kolorowych origami. Jak mówi wykorzystuje przestrzeń miejską jako otwarte muzeum.

Mademoiselle+Maurice

Mademoiselle Maurice

Prace Mademoiselle Maurice skłaniają do przemyśleń na temat interakcji człowieka z naturą. Kolory i kształty origami mają wartość symboliczną. Artystka wybiera te, które symbolizują szczęście, tolerancję i harmonię. Jak mówi, jej celem jest przełamanie monotonii życia w mieście i rozprzestrzenianie szczęścia na świecie.

origami-street-art-mademoiselle-maurice-2-8

Podoba mi się jak poprzez kolorowe kawałki papieru można zmienić otaczającą nas rzeczywistość. Chciałabym, żeby w Polsce powstawały takie prace, nasz świat byłby wtedy piękniejszy. Instalacje Maurice urzekają mnie swoją prostotą, wdziękiem i pozytywnym przesłaniem. Są też świetnym przykładem na to, że street art nie musi koniecznie wiązać się z graffiti.

origami-street-art-mademoiselle-maurice-2-12

origami-street-art-mademoiselle-maurice-2-11

źródło www.boredpanda.com

Prace Mademoiselle Maurice można podziwiać w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych, Wietnamie i Hong Kongu. Zobaczcie kilka z nich.

Festiwal ARTAQ, Francja 2013

Na potrzeby festiwalu sztuki ulicznej ARTAQ we francuskim mieście Angers Maurice wraz z wolontariuszami stworzyła instalacje z niemal 30 tysięcy origami i udekorowała nimi miasto, m.in. schody przed katedrą Saint-Maurice.

maurice-7

Zrzut ekranu 2016-03-08 o 14.10.08

fot. Mademoiselle Maurice

Festiwal Biała Noc, Koszyce Słowacja 2013

Zrzut ekranu 2016-03-08 o 14.06.08

fot. Mademoiselle Maurice

Le M.U.R Paryż 2014

fot. Fabien Bouchard

San Francisco 2014

fot. Mademoiselle Maurice

Berlin – Pour Google 2015

fot. Mademoiselle Maurice

Korsyka – Porto Vecchio 2015

fot. Mademoiselle Maurice

Fate Festival Włochy 2015

fot. Mademoiselle Maurice

Więcej projektów artystki znajdziecie na www.mademoisellemaurice.com.

Uliczne origami nie należy do trwałych form street artu i właśnie ta jego ulotność tak bardzo mi się podoba.

SMILEcotevertboostécontraste-2

Marta

Share on Facebook
 • Roxette W

  Świetny pomysł na wpis, jak zwykle dowiedziałam się z niego czegoś nowego :)
  niezwykła forma wyrazu… oczywiście niesie za sobą także piękne przesłanie.
  P.S.: Zaskoczyło mnie słowo napisane na środku kompozycji na drugim zdjęciu z paryża 2014… Dopiero później uświadomiłam sobie że to słowo „luck” haha ;d
  Pozdrawiam ;* miłego dnia!

 • Bardzo się cieszę Roxette, że spodobał Ci się temat wpisu :) Też zastanawiałam się nad tym słowem i wydaje mi się, że można czytać je na dwa sposoby :) Może zależy od tego co chcemy zobaczyć… Ja też widzę słowo „luck” :) Pozdrawiam. Marta

 • Daria

  Pięknie to wygląda, genialny pomysł. Chciałabym żeby kamienica w której mieszkam była tak kolorowo przyozdobiona ;)

 • karin

  Jestem zaczarowana ;) Magicznie to wygląda *_*

 • kamila

  Piękne, bardzo pozytywne i kolorowe. Cudownie to musi wyglądać na żywo ^_^