#Wlepka – mała forma street art’u

Wlepki są istotnym elementem współczesnej sztuki ulicznej. Te małe formy plastyczne mogą wpływać na samopoczucie ludzi, przekazywać idee i poglądy. Skłaniają do refleksji, bywają tajemnicze, wywrotowe albo zabawne i śmieszne. Stosowane przez podziemnych artystów niejednokrotnie są mini-arcydziełami.

Kiedy odwiedzam nowe miejsca w Polsce i za granicą, zawsze rozglądam się za wlepkami. Fascynuje mnie ten rodzaj ekspresji, ponieważ jest znakomitą formą wyrażania siebie. Dzięki niemu autorzy mogą się publicznie wypowiedzieć, zamanifestować swoje przekonania, podzielić swoją twórczością z nieograniczoną liczbą odbiorców. W czasach bezustannej inwigilacji w Internecie, wlepki są znakomitym medium do przekazywania „wiadomości”. Zawsze zaskakuje mnie różnorodność treści i stylów oraz technik tworzenia każdej z nich. Najbardziej lubię wlepki przygotowane odręcznie, ale również mam ogromny sentyment do tych winylowych i wykonanych metodą sitodruku. Te, które mnie zaintrygują lub zauroczą uwieczniam na zdjęciach, abym mogła później do nich wrócić, przyjrzeć się dokładniej, zatrzymać na pamiątkę. Spośród wielu wlepek, które sfotografowałam wybrałam moje ulubione. Pochodzą z ulic trzech miast : Łodzi, Barcelony i Londynu.

LONDYN

img_7255

Ciekawostki:

Pierwsze wlepki tworzyli już dadaiści (1915-1919). W Polsce historia wlepek sięga czasów II wojny światowej(1939-1945). Była to jedna z antyhitlerowskich akcji propagandowych, jakie prowadziła grupa „Wawer” na terenie Warszawy i innych miast polskich. Wlepki występowały również w czasach PRL-u, jednak miały głównie charakter humorystyczny, nawiązując często do PZPR. Same władze PRL-u używały podobnych nośników jako propagandę, chwaląc państwo i „polskiego robotnika” oraz nastawiając krytycznie do państw zachodnich. (źródło: Wikipedia)

ŁÓDŹ

W Łodzi street art jest nieodłącznym elementem przestrzeni miejskiej. Gigantyczne, fenomenalne murale zdobią budynki miasta, wszechobecne jest tam graffiti i dużo świetnych wlepek. Najciekawsze znalazłam na terenie OFF Piotrkowska Center.

img_7118

img_7204

img_7119

BARCELONA

Kiedy w zeszłym roku odwiedziłyśmy z Martą Barcelonę trafiłyśmy  na ogromną ścianę na starym mieście pokrytą niezliczoną ilością niesamowitych wlepek, to była niezwykła uliczna galeria sztuki.

Jedna z moich ulubionych artystek @seclestyle.

12106238_897195090361825_2120190205_n

@silvioalino i @seclestyle

img_4890

img_7122

img_4901

img_7123

LONDYN

Wszystkie zdjęcia poniżej pochodzą z Bricklane i Shoreditch, tutaj wlepki są dosłownie wszędzie. W tych dzielnicach można trafić na wlepki najlepszych wlepkarzy i znanych artystów.

 Na fotografii poniżej są 3 nasze wlepki, które przykleiłam podczas mojej wizyty w Londynie ;)

@wrdsmth

img_2716_1-1075x1433

@seclestyle

img_7132

img_7256

img_7253

img_7257

img_7251

img_7158

img_7254

My również mamy swoje wlepki. Są minimalistyczne w pogodnych barwach, każda z nich zawiera pozytywne hasło i przesłanie. Poniższe zdjęcia przedstawiają nasze wlepki, które Marta przykleiła podróżując po Islandii. Nasze przesłanie powędrowało do krainy Elfów :)

img_7269

img_7267

Jestem ciekawa jaki jest Wasz stosunek do wlepek, czy lubicie je tak bardzo jak ja? Czy są Wam zupełnie obojętne; a może uważacie je za akt wandalizmu?

xoxo Gosia

Share on Facebook
 • Roxette W

  Świetne:) uwielbiam takie przejawy sztuki, ktore wpisane sa w miejskie krajobrazy…w łodzi jest ich naprawdę dużo, codziennie można odkrywać coś nowego:) piękne zdjęcia! Pozdrawiam :*

  • Dziękuję Roxette ;) Marzy mi się żeby przyjechać do Łodzi i przez cały dzień odwiedzać miejsca gdzie są murale. Wiosną będzie idealny czas i na pewno z Martą przyjedziemy. Jeśli w tym czasie będziesz miała czas to już teraz zapraszamy na wspólną kawkę ;)

 • kamila

  Bardzo ciekawe są te wlepki, intrygujące. Ja należę zdecydowanie do tej grupy, która uwielbia wlepki ;)

  • Wlepki, które wybrałam do postu to prawdziwe perełki i miałam szczęście, że udało mi się na nie trafić. Cieszę się, że również Ciebie zaintrygowały. Pozdrawiam serdecznie ;)

 • karin

  Jak mogłabym nie lubić wlepek :D Lubię je wszystkie, w każdym wydaniu ;) Mój laptop zdobią ulubione i podobnie jak Tobie nie umkną mojej uwadze zarówno te w klubach jak i na ulicach ;)

 • Tania

  Ja raczej nie zwracałam szczególnej uwagi na wlepki. Te które sfotografowałaś są świetne ;)

 • Dalija

  Kiedy mieszkałam z rodzicami drzwi mojego pokoju od góry do dołu były
  opklejone naklejkami ;) Świetne zdjęcia ! Pozdrawiam ;)