Kino ze smakiem

Specjalnie dla Was 5 filmowych propozycji, od których aż ślinka cieknie :)

W ostatnim czasie zapanowała prawdziwa moda na gotowanie. Mam wrażenie jakby na nowo odkryto jedzenie i cały świat zaczął gotować :) Jak grzyby po deszczu powstają kuchenne programy telewizyjne, blogi kulinarne, książki kucharskie i filmy o tej tematyce. Sama lubię czasami coś dobrego ugotować lub upiec a potem zjeść ze smakiem. Lubię też zrelaksować się oglądając lekki i przyjemny film. Dlatego dzisiaj wszystkim Wam, którzy pasjonują się dobrą kuchnią i dobrym pozytywnym kinem polecam 5 filmów o tematyce kulinarnej, które w ostatnim czasie widziałam i okazały się miłą rozrywką dla oczu i podniebienia. Jednak zanim usiądziecie przed ekranem radzę Wam coś zjeść, bo inaczej z nadmiaru pokazanych w nich pyszności zacznie skręcać Was z głodu. Na wszelki wypadek na czas oglądania przygotujcie sobie też zdrowe przekąski.

1. PODRÓŻ NA STO STÓP

„Podróż na sto stóp” zabierze Was w malownicze zakątki Francji, do jednej z najlepszych restauracji w kraju. Panuje tam Madame Mallory (Helen Mirren), a jadają najważniejsze osoby w państwie w tym sam prezydent. Pewnego dnia spokój Madame zakłóci hinduska rodzina, która przybyła do Francji wprost z Bombaju i postanowiła otworzyć swoją restaurację tuż na wprost jej. Zobaczcie jak indyjska kuchnia i jej przyprawy podgrzeją atmosferę w małym francuskim miasteczku.

Bardzo lubię ten film, bo jego tematem jest kuchnia tworzona z miłości. Pokazuje jak gotowanie potrafi zbliżyć ludzi i łagodzić obyczaje. Wspólne gotowanie to nie tylko czysta przyjemność z jedzenia, ale też radość ze wspólnie spędzonego czasu i dzielenie się pozytywnymi emocjami.

2. SMAK CURRY

smak_curry_1

Jak się łatwo domyślić akcja filmu rozgrywa się w Indiach. Film opowiada historię samotnego zgorzkniałego wdowca i nieszczęśliwej młodej mężatki, których losy splatają się, za sprawą omyłkowo przesłanego przez kuriera obiadu w menażce. Posiłek zamiast trafić do męża kobiety i poruszyć jego nieczułe serce, ląduje na biurku nieznajomego mężczyzny. W ten sposób zaczyna się znajomość Saajana i Illi. Prawdziwe jest w tym filmie powiedzenie przez żołądek do serca mężczyzny. W życiu bohaterów niespodziewanie pojawi się miłość, która doda odrobinę smaku do ich codziennego i smutnego życia.

Przekonajcie się czy miłość to najlepsza przyprawa….a życie jest jak hinduskie jedzenie – bogate w aromaty, smaki i kolory.

3. UGOTOWANY

To najnowszy film o tematyce kulinarnej, który widziałam. W roli głównej arogancki Bradley Cooper, który cały w środku się gotuje na samą myśl o stworzeniu najlepszej restauracji na świecie. W młodości odnosił sukcesy jako kucharz jednak przez swoją awanturniczą naturę, ekscesy z wódką i narkotykami stracił wszystko dobre imię, przyjaciół i majątek. Przyjeżdża do Londynu, aby rozprawić się z demonami przeszłości i stworzyć restaurację, która zdobyłaby to co dla wielu szefów kuchni jest najważniejsze – 3 Gwiazdki Michelin. Czy mu się to uda? Sprawdźcie sami.

4. NIEBO W GĘBIE

Film oparty na faktach – a takie lubię najbardziej. Opowiada prawdziwą historię mistrzyni kuchni Hortense Laborie (w rzeczywistości Daniele Mazet-Delpeuch), która zostaje osobistą kucharką prezydenta Francji François Mitteranda. Możemy podglądać jej zmagania w kuchni Pałacu Elizejskiego, gdzie próbuje sprostać wymaganiom dietetyków i doradców prezydenta oraz samej głowy państwa.

Jest to miły film na miły niedzielny wieczór. Polecam wszystkim którzy uwielbiają gotować i szukają kulinarnych inspiracji. Odnajdziecie w nim ferię starych tradycyjnych francuskich smaków. Chętnie spróbowałabym niektórych filmowych potraw, bo wyglądają naprawdę smakowicie.

5. ŻYCIE OD KUCHNI

220738.1

To lekka przyjemna komedia o miłości, która rodzi się w kuchni. W rolach głównych występują Catherine Zeta-Jones jako Kate – utalentowana perfekcyjna szefowa kuchni w ekskluzywnej restauracji na Manhattanie oraz Aaron Eckhart w roli Nicka nowego rozśpiewanego kucharza, który pojawia się w kuchni Kate i wprowadza tam  prawdziwy chaos. Dodatkowo życie głównej bohaterki komplikuje nagła śmierć siostry, w wyniku której Kate zostaje prawną opiekunką swojej małej siostrzenicy. Film został zrealizowany na podstawie europejskiej produkcji „Tylko Marta”, która podobno jest lepsza od amerykańskiej wersji. Nie miałam okazji jej zobaczyć, ale z chęcią kiedyś się przekonam czy faktycznie tak jest.

Smacznego oglądania!

Marta

Share on Facebook