Łapacz snów – dar dobrej mocy

Dzisiaj na blogu zabieram Was na chwilę w świat indiańskich wierzeń. Poznajcie niezwykły amulet, który wyłapuje z naszego otoczenia to co złe, a zostawia tylko to co dobre.

Łapacz snów, inaczej zwany siecią snów, to ostatnio coraz bardziej popularny motyw we wnętrzach i w modzie. Pewnie nie wszyscy wiedzą skąd się wziął i jakie było jego pierwotne przeznaczenie. Ta piękna etniczna ozdoba pochodzi od Indian z Ameryki Północnej, którzy wierzyli, że wokół nas w powietrzu znajdują się zarówno dobre jak i złe moce. Indianie stworzyli amulet, który miał ich chronić przed tym co złe. Łapacze snów wieszali przed wejściem do swoich tipi, a także nad posłaniami i kołyskami dzieci. Według ich wierzeń duch snu prowadził nocne mary do pułapki w sieci, jednocześnie dobrym snom pozwalał prześlizgnąć się przez specjalny otwór, by mogły się spełnić. Wraz z nastaniem nowego dnia wszystkie koszmary znikały w pierwszych promieniach słońca.

cf0a9ca4e0f9fd780957118f684d2086

etsy.com

Tradycyjny indiański łapacz snów składa się z sieci wplecionej w okrąg wykonany ze sprężystego drewnianego pręta (np. wierzby). Wewnątrz ramy wpleciona jest schodząca się spiralnie ku środkowi sieć ze ścięgna, włosia lub rzemienia. Amulet przyozdabia się piórkami, paciorkami i innymi ozdobami, którym Indianie przypisywali niegdyś określone właściwości magiczne. Według nich koraliki spełniały sny, pióra symbolizowały oddech lub powietrze, sowie pióra przynosiły mądrość dla dziewczynek, a orle pióra odwagę dla chłopców, kawałek modrzewia dawał zdrowie, futerko zapewniało wygodę i ciepło, koński włos wpływał na wytrzymałość, turkus sprowadzał siłę, kryształ górski dawał moc a pazury zapewniały ochronę.

Obecnie łapacze snów przyozdabia się na wiele różnych sposobów, głównie przy pomocy ręcznie malowanych piór, kolorowych tasiemek, paciorków i przeróżnych ozdób. Łapacze snów możecie kupić w sklepach lub zrobić samemu. Są łatwe do wykonania a ich tworzenie pozwala uwolnić swoją kreatywność i na pewno daje dużo radości. Taki własnoręcznie zrobiony amulet na pewno będzie posiadał wyjątkową moc :)  Łapacze snów mogą być wspaniałym prezentem dla kogoś kogo kochamy, ale oczywiście warto zrobić też jeden dla siebie. Polecam Wam Pinterest, gdzie znajdziecie krok po kroku instrukcje jak wykonać łapacz snów. Gotowe możecie kupić w Internecie, m.in. w sklepach MoiMili, Dawanda, Pakamera, Etnobazar.

70531bdff74731d26aebc3393f1610da

honest to nod

a2eed72059d4ba5b64907c850cd03c4c

blog.freepeople.com

W tym sezonie łapacze snów możemy nie tylko wieszać nad łóżkiem, ale też nosić w formie ciekawej biżuterii i dodatków.

Życzę Wam samych dobrych snów i magicznych chwil.

Marta

92b1a898b4f0da8271dc54f77b4a20a8

Tara Lilly Studio

Share on Facebook
  • kamila

    Piękne są wszystkie łapacze snów, które pokazałaś. Chciałabym chociaż jednego z nich w mojej sypialni ;)