Lagom – życie w sam raz

Na czym polega skandynawski sekret? Czy pomoże nam żyć dłużej? Czy sprawi, że będziemy zdrowsi i szczęśliwsi?

W krajach skandynawskich żyje największy odsetek ludzi zdrowych i zadowolonych z życia. Jaki jest ich sekret? W Danii jest to Hygge, które oznacza błogość, celebrowanie wspólnych chwil z rodziną i przyjaciółmi, czerpanie radości z małych rzeczy i codziennych chwil. Natomiast w Szwecji jest nim Lagom. Lagom to skandynawska filozofia umiaru, skromności i życia w zgodzie z naturą. Jego główna dewiza to „nie za dużo, nie za mało, lecz w sam raz”. Lagom można odnieść do każdej sfery życia: odżywiania, stanu ducha, wyglądu pomieszczeń, ubioru. Styl życia lagom to dążenie do równowagi i harmonii.

O filozofii lagom dowiedziałyśmy się dzięki książce „Skandynawski Sekret”, w której Dr Bertil Marklund przekłada filozofię szwedzkiego lagom do myślenia o zdrowiu. Lekarz i badacz Uniwersytetu w Göteborgu z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem, dostarcza najdokładniejszych badań aby udowodnić, że mamy wpływ na długość naszego życia. Geny tylko w dwudziestu pięciu procentach decydują o starzeniu się. Sami możemy obronić się przed chorobami cywilizacyjnymi i wzmocnić naszą odporność. Skandynawski sekret ma nam podpowiedzieć jak to zrobić.

Autor przekonuje, że wystarczy skoncentrować się na dziesięciu obszarach naszego życia. Wprowadzając w nich zmiany małymi krokami, możemy poprawić nasze samopoczucie.

1. Ruch odmładza

 2. Czas na regenerację

 3. Sen wzmacnia

4. Opalajcie się z umiarem

 5. Odżywiajcię się zdrowo

 6. Wybierajcie odpowiednie napoje

 7. Utrzymujcie wagę pod kontrolą

 8. Od zdrowej jamy ustnej do zdrowia ogólnego

9. Bądźcie optymistami

 10. Potrzebujemy siebie nawzajem

Skoncentrowanie się na 10 prostych zagadnieniach i wprowadzenie w życie porad Dr. Bertila nie wymaga drastycznych zmian, rygorystycznych diet czy rezygnacji z naszych ulubionych dań i przyzwyczajeń. Autorowi zależy, aby uświadomić nam, jak duże znaczenie ma zdrowy styl życia, zachowanie umiaru i balans. Nie namawia do wyczerpujących treningów, ale nakłania do tego, aby jak najwięcej ruszać się w ciągu dnia. „Niezależnie od tego, ile mamy lat i jaką mamy kondycję fizyczną, ruch zawsze odmładza nasz organizm”. Powinniśmy dbać o wygospodarowanie każdego dnia czasu na odpoczynek, wyciszenie i odstresowanie się. Autor pokazuje nam, jak w prosty sposób zregenerować nasz organizm i radzić sobie ze stresem. Namawia do opalania się, oczywiście z umiarem, udowadniając, jak korzystna jest dla naszego zdrowia i samopoczucia energia słoneczna i jak wiele dobrego uczyni dla naszego organizmu witamina D. Każdy z rozdziałów czyta się lekko i przyjemnie pomimo że, Dr. Bertil przytacza wiele ciekawych danych medycznych i wyników badań. Dzięki temu jego argumenty są wiarygodne i przekonujące. Dwa ostatnie rozdziały poświęcone są zdrowiu psychicznemu, naszemu samopoczuciu, wewnętrznej radości. Ukazują jak ważne jest pozytywne nastawienie, wyrażanie wdzięczności i radości, śmiech, otaczanie się pozytywnymi ludźmi i jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem aby być szczęśliwymi.

„Skandynawski Sekret” jest niewielką książeczką dla osób w każdym wieku, którą przeczytacie w 2 dni. Porady w niej zawarte są oparte na doświadczeniach i wiedzy zdobywanej przez autora latami.  My wierzymy, że rady jakich udziela Dr Marklund sprawią, że będziecie się czuli dobrze zarówno psychicznie jak i  fizycznie i każdy z Was jeśli tylko będzie chciał może z jej pomocą bez trudu rozpacząć zdrowy styl życia zgodny z filozofią lagom.

xoxo Marta i Gosia

Share on Facebook
 • Daria

  Bardzo lubię do Was zaglądać, urocze zdjęcia ;)

  • Enjoy The Little Things

   Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy gorąco! ?

 • Emilia Hohna

  Przydałby mi się taki poradnik. Mój styl życia odbiega znacznie od zdrowego i spokojnego. Jestem w ciagłym biegu i cieżko mi znaleźć czas na relaks czy zdrowe odżywianie.

  • Enjoy The Little Things

   Polecamy Ci tę książeczkę. Jest mała, ale treściwa w ciekawe i proste zarazem rady na zdrowe i długie życie :)