Jak samodzielnie pozbyć się pokrzywki

Pokrzywka jest najczęściej uczuleniem skórnym, czyli reakcją skóry na kontakt z czynnikiem alergizującym. Lekarze radzą sobie z nią przy pomocy leków histaminowych, ale jeśli nie przybiera ona poważniejszego stadium, równie dobrze można wyleczyć ją samodzielnie domowymi metodami.

Sposób nr 1 – okład z cebuli

Cebulę, z uwagi na jej niesamowite właściwości lecznicze, od dawien dawna wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Likwiduje ona stany zapalne, zmniejsza obrzęk i łagodzi ból. Co prawda jej początkowe zetknięcie ze skórą może wywołać nieprzyjemne odczucia, ale mijają one bardzo szybko, a na ich miejscu pojawia się olbrzymia ulga.

Aby przygotować okład z cebuli, należy pokroić ją w krążki, ułożyć na zmianach skórnych i zabandażować. Metoda działa już po trzydziestu minutach, jednakże warto zapamiętać, że nie wolno jej stosować przy pokrzywce na twarzy.

Sposób nr 2 – lodowaty okład

Zmiany towarzyszące pokrzywce potrafią przybierać spore rozmiary, a im większe się stają, tym więcej bólu sprawiają. Niezależnie od tego, czy jest to pokrzywka na twarzy, czy może pokrzywka na zupełnie innej partii ciała, na ten typ schorzenia doskonale zadziałają okłady przygotowane z kostek lodu bądź samej zimnej wody. Błyskawicznie zmniejszą one obrzęk, doprowadzając do skurczu naczyń krwionośnych.

Aby nie kombinować z tworzeniem okładów z kostek lodu, które w temperaturze pokojowej szybko się rozmrożą, można zastosować alternatywne i dużo prostsze rozwiązanie. Polega ono na wykonywaniu chłodnych pryszniców. Tak samo dobrze powinny zadziałać zimne kąpiele, zwłaszcza gdy w wodzie umieści się dodatkowe kostki lodu.

Sposób nr 3 – nacieranie octem jabłkowym

Ocet jabłkowy wykazuje się niemalże takim samym działaniem jak leki histaminowe, dlatego też pokrzywka na twarzy, dekolcie, klatce piersiowej czy rękach dosłownie nie ma z nim szans. Błyskawicznie likwiduje on stany zapalne, a także minimalizuje lub całkowicie zwalcza uporczywy świąd.

Leczenie octem jabłkowym nie wymaga specjalnych przygotowań. Jabłczanym specyfikiem wystarczy nasączyć zwykły wacik kosmetyczny i przetrzeć nim ten obszar ciała, na którym wystąpiły pokrzywkowe bąble. Zabieg należy powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here