Jak odnaleźć się w sieci internetowej?

Niby wszystko o komputerach już wiemy – nie dziwią nas zaawansowane funkcje excela, działania matematyczne, działania arytmetyczne czy tabele przestawne. Bez trudu potrafimy przeinstalować swojego windowsa czy sformatować dysk. Nie sprawia również trudności przeciętnemu użytkownikowi komputera obróbka graficzna zdjęć i obsługa portali społecznościowych. Ale czy to wystarczy aby być biegłym i w pełni wykorzystywać funkcje komputera?
Z pewnością nie – komputer to bardzo zaawansowane narzędzie, którego korzyści są dużo większe jeśli korzystamy z niego „z głową” i staramy się sobie pomóc. Czasem z pozoru niewielkie działania na przykład – jak połączyć pdfy razem sprawią, że otwieranie go zajmie nam kilka sekund mniej – co w skali miesiąca, a nawet roku daje kilkanaście minut na drobne przyjemności. Nie warto również oszczędzać kupując tańszy procesor – wybierając te z górnej półki, albo przynajmniej te średniej sprawiamy, że praca z komputerem będzie przyjemnością, a nasze nerwy w przyszłości nam podziękują,
Praca z komputerem może być przykrym doświadczeniem – wiedzą o tym osoby, które w pracy dostały sprzęty z drugiej ręki i muszą organizować swoją pracę tak, aby poświęcić część dnia na walkę z niedziałającym oprogramowaniem czy długim włączeniem komputera. Zgłaszanie tego typu usterek do działu informatycznego nie skutkuje niczym dobrym – okazuje się, że niekiedy trzeba czekać na wymianę.. do końca swoich dni w danej firmie. Na uprzywilejowanej pozycji są jak zwykle informatycy – do nich trafiają najlepsze sprzęty, na których mogą pracować.
Co jest istotne – oprogramowanie księgowe, czyli najpopularniejsze do pracy w biurze zajmuje część pamięci, która spowalnia działanie komputera. Może to oznaczać, że praca na kilku kartach jednocześnie przy małej pamięci RAM będzie utrudniona, ciężka i frustrująca.
Skąd czerpać informacje o działaniach na komputerze? Przede wszystkim od dobrych znajomych, osób działających na co dzień przy komputerach lub z kursów internetowych od podstaw – tam można nauczyć się wszystkiego nie wychodząc z domu. Wiedzą o tym przede wszystkim osoby młode, niektórzy twierdzą, że być może za niedługo nie będzie potrzebny tak rozbudowany system edukacji, kiedy większość rzeczy możemy dowiedzieć się przez internet – zupełnie nie wychodząc z domu.
Najważniejsze informacje, które są potrzebne do pracy z komputerem to przede wszystkim walka z wirusami – każdy ostrzega, aby nie włączać nieznanych plików przychodzących na pocztę prywatną czy służbową. Może to być podstęp aby ukraść nasze dane, które następnie zostaną źle wykorzystane – do celów kradzieży danych czy też do handlowania informacjami na nasz temat. A tych może być sporo! Nie ma osób, które nie wstydziłyby się swojej historii wyszukiwań w internecie – wpisujemy tam wszystko licząc na anonimowość. Nie ma w tym nic dziwnego – jednym ruchem możemy później usunąć niewygodne informacje, ale zapominamy, że równie szybko ktoś może je odzyskać i wykorzystać do celów, które mają nam zaszkodzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here