Hygge – duńska sztuka szczęścia

Hygge można znaleźć na całym świecie w sytuacjach, które rodzą bliskość, pobudzają zmysły i dają poczucie spontaniczności…

Czym jest hygge, w czym tkwi jego magia, gdzie go szukać, na czym polega…Odpowiedzi na te pytania odnalazłam w książce Marie Tourell Soderberg : „Hygge, duńska sztuka szczęścia”. Okazuje się, że zna je każdy z nas. W życiu bowiem nie raz doświadczamy hygge chwil, ale nigdy ich nie nazywamy. Hygge to uczucie radości i szczęścia odnajdywane w codziennych sytuacjach.

„Chwile hygge to przebłyski codzienności, które nas uszczęśliwiają”

Filozofia hygge w Danii znana jest od ponad 200 lat. Nie bez przyczyny Duńczycy od lat należą do najszczęśliwszych narodów świata, a w zeszłym roku znaleźli się na zaszczytnym pierwszym miejscu. Hygge nie jest zarezerwowane jedynie dla nich, jest uniwersalne i dostępne dla wszystkich. Nie ma jednak wątpliwości, że specjalistami od hyggowania są właśnie mieszkańcy Danii. Tak często hyggują lub odnajdują hygge, że słowo to na zawsze przeniknęło do ich kultury i życia. Potrafią czerpać radość ze zwykłych prostych czynności. Uwielbiają spędzać czas w gronie przyjaciół i rodziny. Odnajdują relaks i odprężenie w prostych codziennych doświadczeniach. Słowo hygge używane jest przez nich, przy każdej możliwej okazji. Występuje w formie rzeczownika, czasownika i przymiotnika. W Danii można mieć czas na hygge, wspominać hyggowanie z przyjaciółmi i opowiadać o hyggeling wakacjach. Duńczycy używają go, gdy czują się szczęśliwi, możemy więc im pozazdrościć, że zdarza się im to tak często :)

hygge4

Hygge = Radość Z Małych Rzeczy

Koncepcja hygge przeciwstawia się otaczającemu nas z wszystkich stron konsumpcjonizmowi. Na pierwszym miejscu stawia momenty przeznaczone na samorealizację, harmonię, bliskość z rodziną i przyjaciółmi, a nie pogoń za karierą. Hygge to łapanie ulotnych chwil, które warto celebrować i czerpać z nich radość. Każdy człowiek swoje hygge może odkrywać w innych sytuacjach. Dla kogoś hygge to spacer po lesie, śmiech, wspólne gotowanie z rodziną, a dla kogoś innego wieczór z przyjaciółmi, czytanie dobrej książki, podróże, przebywanie na łonie natury, rozwiązywanie krzyżówek, gorąca kąpiel z bąbelkami, teatr, lekcja tańca, czy codzienne rytuały.

Hygge = Magia Codzienności

Nie bez powodu hygge łatwiej odnajdywać w Danii, niż w Polsce. Idealnie wpisuje się ono w filozofię tego skandynawskiego kraju. Jest to malutkie państwo, w którym wykształciło się wyjątkowe poczucie wspólnoty. Obywatele bardzo dbają o siebie nawzajem. Pielęgnują swoją kulturę, kultywują zwyczaje, są dla siebie życzliwi, tworzą różnego rodzaju kółka zainteresowań. Dania to model państwa opiekuńczego, w którym kładzie się nacisk na zacieranie różnic społecznych wśród mieszkańców. Mając zaspokojone podstawowe potrzeby Duńczycy, mogą poświęcić się bardziej społecznym, twórczym i osobistym aspektom życia. Dania to idealne miejsce na hyggowanie również z powodu jej klimatu. Częste deszcze i ponura pogoda, wpłynęły na to, że dla Duńczyków najważniejszą przystanią jest ich dom. To w nim najczęściej poddają się hygge.

hygge2

Hygge = Klucz Do Szczęścia

Czytając książkę Marie Tourell Soderberg dowiecie się, jak różne osoby postrzegają hygge. Poznacie czym charakteryzuje się hygge w domu, hygge w kuchni i dowiecie się, jak praktykować hygge przez cały rok.

Mam nadzieję, że na całym świecie zapanuje prawdziwa moda na hygge. Może kiedyś, także w naszym kraju powstanie słowo, którym będziemy mogli zobrazować chwile przyjemności i błogiego szczęścia :) Poszukujmy w życiu swoje hygge, dbajmy o nie :) Hyggujmy przez cały rok!:)

xoxo Marta

Share on Facebook
 • kamila

  Uwielbiam poznawać nowe kultury i zwyczaje. Tak wiele możemy się nauczyć od skandynawskich narodów. Hygge jest piękną filozofią życia i tylko pozazdrościć Duńczykom, że potrafią czerpać szczęście ze zwykłych codziennych czynności i chwil. Tak bardzo nam Polakom brakuje umiejętności cieszenia się z życia, tak bardzo lubimy się zamartwiać i narzekać. Takie książki jak ta powinny znaleźć się na liście lektur, wiele by dały młodemu pokoleniu. Pozdrawiam ciepło ;)

  • Enjoy The Little Things

   Wspaniały pomysł z tymi lekturami :) Pozdrawiamy i życzymy samych hygge-chwil :)

 • Daria

  Ostatnio głośno się zrobiło wokół hygge i duńskich sposobów na szczęście. Chętnie sięgnę po tą książkę, wzbudza we mnie ciekawość i spotkałam się z wieloma pozytywnymi opiniami na jej temat. Miejmy nadzieję, że to nie chwilowa moda, że popularność tej książki wpłynie pozytywnie na czytelników w Polsce i sprawi, że rzeczywiście skorzystamy z duńskich porad.

  • Enjoy The Little Things

   Książka Marie jest bardzo sympatyczna, ma taki swój hygge klimat :) W księgarni widziałam jeszcze jedno wydawnictwo poświęcone tej filozofii – „Hygge. Klucz do szczęścia”. Myślę, że też warto po nie sięgnąć :) Pozdrawiam i życzę Ci hygge-poniedziałku :) Marta

 • Kasiak

  Masz pięknego kota ;D Jaka to rasa?

  • Marta Wu

   Bardzo dziękuję :) To kocurek Neva Masquerade :)

  • Enjoy The Little Things

   Bardzo dziękuję :) To kocurek Neva Masquerade :)

 • Tania

  Myślę, że w najbliższej przyszłości sięgnę po to pozycję. Książki które pomagają, nakierowują nas na czerpanie radości z tego co mamy, codziennych drobnych czyności i otaczającego nas świata według mnie zawsze są godne przeczytania ;)

 • Dalija

  Moje hygge to wspólne gotowanie z moim chłopakiem, latte na mieście z przyjaciółką, narty zimą, kąpiel w jeziorze latem, wpatrywanie się w gwieździste niebo, rysowanie, leniwy niedzielny poranek z książką w piżamie….. i wiele inych momentów dzięki który jestem szczęśliwa. Myślę, że każdy z nas mógłby wypisać długą listę, poprostu zapominamy o tych wszystkich rzeczach traktując je jako zwykłe czynności.

  • Enjoy The Little Things

   Twoje hygge jest w dużej mierze podobne do mojego :) Też lubię spotkania z przyjaciółką, zimowe wyjazdy w góry i niedzielne leniuchowanie w piżamie :) Ale tak jak piszesz lista jest długa…:) Pozdrawiam! M.