#The Book of You – Jamie Oliver – małe rzeczy są ważne

Czy jedna drobna czynność wykonana każdego dnia może wpłynąć pozytywnie na nasze życie?
Poznajcie Book of You, książkę o uczuciach, chwilach, drobnych gestach, małych zwycięstwach i o radości z małych rzeczy.

„Twoje życie jest sumą mikroakcji, które podejmujesz na co dzień. Każda decyzja ma znaczenie… Bo małe rzeczy są ważne”

Książka The Book of  You zrodziła się z aplikacji YOU, której społeczność określa siebie mianem „najbardziej pozytywnej społeczności na świecie” a przyświecająca jej idea polega na tym, że to drobne zmiany mają silny i realny wpływ na nasze życie. Misją twórców YOU jest sprawić by świat stawał się zdrowszym, szczęśliwszym miejscem – po jednej mikroakcji naraz.

img_6864-1

Ta niezwykła książka to pięknie wydany zbiór 365 mikroakcjij przygotowanych przez neurobiologów i uznanych ekspertów od zdrowego stylu życia, wśród których jest Jamie Oliver. Najsympatyczniejszy brytyjski kucharz, fenomen w świecie żywności i związanych z nią kampanii. Autorytet w świecie kulinarnym, autor programów i książek kulinarnych. 

„Jak małymi krokami osiągnąć trwałą zmianę – ta książka jest genialna”– Jamie Oliver

img_6958

Okazuje się, że nie musimy diametralnie zmieniać naszego stylu życiu, przyzwyczajeń i nawyków aby czuć się szczęśliwsi. Twórcy książki chcą żebyśmy pozostali sobą. Wystarczy wykonać jedną mikroakcję (małą, przychodzącą z łatwością czynność, która zajmie nam zaledwie kilka minut) każdego dnia. Małymi kroczkami dokonamy zmian, które pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie, samopoczucie i kondycję fizyczną. Autorzy przygotowali 365 mikroakcji: po jednej na każdy dzień roku. Są to dokładnie przemyślane zadania, które każdy z nas może wprowadzić w swoje życie bez trudu, wyrzeczeń czy poświęceń. 

img_6866-1

Każda z mikroakcji należy do jednej z kategorii: Love, Mind, Food, Move. Poniżej wybrałam kilka mikroakcji do każdej z kategorii.

love

Powiedz komuś komplement – chwalenie i bycie chwalonym zwiększa dobrą wolę i poprawia nastrój obu stron. Sprawiając, że ktoś poczuje się lepiej, sam prawdopodobnie również tak się poczujesz i nabierzesz energii. Dzisiaj zwróć uwagę na pozytywny wkład i cechy innych, wyraź to słowami i poczuj moc.”-Caroline

mind

Zostaw sobie wiadomość – dziś wieczorem napisz do siebie pozytywną lub podnoszącą na duchu wiadomość. Przyklej ją do drzwi lodówki albo zostaw na stole w kuchni, żeby ją zobaczyć, zanim pójdziesz spać. Jeśli zupełnie nie masz pomysłu, co napisać do siebie, zostaw notkę komuś innemu.”

food

Jedz przy stole – W dzisiejszych czasach ludzi cały czas coś rozprasza. Ilu spośród Was czyta tę książkę przy jedzeniu? Albo przeżuwa śniadanie, sprawdzając maile, je lunch w biegu czy kolację przed telewizorem? Jedzenie to jedna z najprostszych przyjemności. Jeśli Twój umysł zajmuje się czymś innym, jest dużo bardziej prawdopodobne, że zjesz zbyt wiele. Dlatego dzisiaj jedz przy stole, niczym się nie rozpraszając. Jamie”

move

Zwiedź swoją okolicę –  Włóż buty i wyjdź, by zbadać swoje najbliższe sąsiedztwo. Zauważ coś nowego. Znajdź miejsce, w którym jeszcze nigdy nie byłeś. Podziwiaj coś o sekundę dłużej niż zwykle. Zwracając uwagę na swoje otoczenie i skupiając się na chwili obecnej, nie tylko doświadczysz czegoś nowego, ale może do tego przejdziesz o kilometr więcej niż zwykle.”

img_6865-2

Ta malutka książeczka jest stworzona tak, aby każdy z nas mógł z niej korzystać w sposób jaki najbardziej nam odpowiada. Od nas zależy czy będziemy wykonywali mikroakcje w kolejności jaka jest w książce, losowo czy w inny wybrany przez nas sposób. Jeśli któraś z mikroakcji nam nie odpowiada możemy wybrać inną a do tamtej wrócić kiedy indziej. Możemy spersonalizować The Book of You wypełniając puste przestrzenie jak tylko nam się podoba. Na górze każdej strony znajdują się kółka, w których możemy odznaczyć wykonanie poszczególnej mikroakcji albo zaznaczyć nasze ulubione. „Każdy z nas jest inny, dlatego spersonalizuj tę książkę. Pisz w niej. Gryzmol. Noś ją ze sobą. Kartkuj. Pomijaj mikroakcje. Powtarzaj mikroakcje. Korzystaj z niej sam lub razem z bliskimi.”

img_6960

The Book of You jest również  genialna pod względem wizualnym. Soczyste, elektryzujące kolory okładki, niewielki, idealny format, żeby książka zmieściła się do torebki, jeśli chcemy mięć ją zawsze przy sobie ;) Niemal na każdej stronię pojawiają się barwne, piękne fotografie. Przy każdej mikroakcji jest kolorowy znak graficzny, dzięki niemu od razu wiemy czy dana mikroakcja należy do kategorii Love, Mind, Food czy Move. Pomarańczowa wstążka pomaga szybko odnaleźć miejsce, w którym skończyliśmy naszą przygodę z The Book of You.

img_6961

Zapoznałam się z wszystkimi mikroakcjami i każda z nich jest niesamowita. Dzięki nim na pewno poczujecie się lepiej, dostrzeżecie jak wiele piękna jest wokół Was, jak w prosty sposób, bez radykalnych diet odżywiać się zdrowiej, jak niewiele trzeba aby zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym, jak radzić sobie z codziennym stresem, wzmocnić swoją kondycję fizyczną, polubić siebie i się rozwijać. Pomysł z mikroakcjami jest genialny. Przecież radykalne zmiany są bardzo trudne i większości osób nie udaje się ich dokonać. Dotrzymanie wielkich postanowień często jest dla wielu niemożliwe. To właśnie małe zmiany, dobre nawyki, proste czynności pomogą Wam czuć się lepiej każdego dnia.

Myśłę, że ta książka jest również świetna na okres jesienno-zimowy. W tym czasie często dopada nas przygnębienie i brak energii, mikraoakcje pomogą Wam przejść przez te pory roku w lepszym nastroju i zdrowiu ;)

p.s. Sprawdźcie koniecznie aplikację YOU na smartphony !

you

 

xoxo Gosia

Share on Facebook
  • kamila

    To książka dla mnie! Ja mam zawsze słomiany zapał do diet czy ćwiczeń, ogólnie ciężko jest mi dokonać zmian na lepsze jeśli wiążą się z radykalną zmianą moich przyzwyczajeń. Pomysł mikroakcji wydaje się być idealny. Jeżeli pracował nad nimi zespół specjalistów i Jamie Oliver, którego uwielbiam, to warto spróbować. Z pewnością mikroakcje nikomu nie zaszkodzą. Jestem przekonana, że wpłyną bardzo pozytywnie. Świetny klimat ma Twoja recenzja, najchetniej już jutro wybrałabym się po tą książkę do księgarni ;D

    • Enjoy The Little Things

      Hej Kamila ;) Ogromnie się cieszę, że książka którą dla Was wybrałam okazała się książką dla Ciebie ;) Jeśli zdecydujesz się na jej zakup to życzę samych przyjemności podczas wykonywania mikroakcji ;) Pozdrawiam serdecznie ;) Gosia