Big Trash Animals

Czy śmieciom i odpadkom można nadać nowy kształt? Czy z brzydkich przedmiotów można wyczarować coś ładnego i tchnąć w nie nowe życie? Na to odpowie Wam twórczość lizbońskiego artysty Bordalo II.

Sztuka uliczna to dziedzina, do której mamy z Gosią szczególną słabość. Podróżując wypatrujemy miejsc, które kryją w sobie jakieś „streetartowe” perełki :) Tym razem planując swoją krótką wizytę w Lizbonie, trafiłam w Internecie na wyjątkowe prace lokalnego twórcy Bordalo II. Ten lizboński artysta zasłynął w świecie swoim unikatowym projektem „Big Trash Animals”. Jego prace to połączenie graffiti z rzeźbą. Do tworzenia instalacji wykorzystuje nie tylko farby i spraye, ale bazuje przede wszystkim na odpadkach znalezionych na ulicy, w tym starych oponach, kablach, plastikowych opakowaniach, puszkach, elementach karoserii. Zwykłe szare śmieci scala w wielkoformatowe wizerunki zwierząt, mocując je ze sobą i malując farbami o bardzo intensywnych barwach. Jego prace powstają na ścianach starych kamienic i w opuszczonych zaułkach miast. Są bardzo kolorowe i wielowymiarowe. Poprzez projekt „Big Trash Animals” Bordalo II chce zwrócić uwagę odbiorców, na zwierzęta mieszkające w naszym otoczeniu, ukazując problem degradacji środowiska naturalnego i nadprodukcji śmieci.

W Lizbonie Bordalo II stworzył kilka instalacji. Trudno jest je odnaleźć, bo jak przystało na twórcę street artu, nie chwali się ich lokalizacją. Bardzo ciężko było mi odszukać w Internecie jakiekolwiek informacje na ten temat. Nie poddałam się jednak i udało mi się zobaczyć na własne oczy jedną z jego prac :) Poniżej Wielki Szop, którego znalazłam na ścianie Centrum Kultury w dzielnicy Belem.

„BIG RACCOON”

szop3

W drodze do Belem z okna autobusu dostrzegłam jeszcze rybki autorstwa Bordalo II. Wchodzą w skład całej serii ryb z dużymi oczami, które mają stanowić metaforę związaną z poziomem zanieczyszczenia naszych oceanów i rzek.

“PEIXES D’ALCANTARA”

Jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się zobaczyć Wielkiego Szopa. Zależało mi jeszcze bardzo na króliku (Grabb IT), który jest moim ulubionym Trash Zwierzakiem. Niestety nie starczyło mi czasu, aby prowadzić poszukiwania na własną rękę. Nikt w Internecie nie podzielił się jeszcze informacją, gdzie go znaleźć.

„GRABB IT”

grabbit

Bordalo II tworzy głównie w Portugalii. Jego prace można jednak podziwiać na całym świecie, m.in. w Niemczech, Estonii, Hiszpanii, Norwegii, we Włoszech, w Las Vegas, na Arubie, ale też… w Polsce. Nietypowy mural powstał w ramach Festiwalu Energii Miasta przy ulicy Kilińskiego 127 (róg al. Piłsudskiego) w Łodzi. Artysta stworzył ptaszka jerzyka wykorzystując ulubione materiały recyklingowe, m.in. plastik, stare zderzaki, obudowy do drzwi samochodowych i panele sidingowe. Praca przedstawia jerzyka, którego populacja zmniejsza się z roku na rok między innymi z powodu zamurowywania szczelin w budynkach.

Przed wyjazdem do Lizbony nie słyszałam o Bordalo II. Bardzo się cieszę, że natrafiłam na twórczość tego artysty i że mogę się tym z Wami podzielić. Uwielbiam sztukę, która dodaje uroku brzydkim zapomnianym miejscom, jednocześnie zwraca uwagę na bardzo ważne tematy i skłania do refleksji. Mam nadzieję, że coraz więcej osób usłyszy o tym artyście i że jeszcze nie raz osobiście trafię na jego instalacje. Na pewno w pierwszej kolejności pojadę zobaczyć jerzyka w Łodzi, bo na szczęście znam dokładny adres :)

Jeśli podoba Wam się twórczość Bordalo II to koniecznie zobaczcie jego pozostałe prace na bordaloii.com.

xoxo Marta

Share on Facebook
 • kamila

  Nie słyszałam wcześniej o tym artyście, jestem pod ogromnym wrażeniem jego twórczości, wydaje się niemożliwe ze śmieci stworzyć tak fantastyczne zwierzaki! Szczególnie szop i królik są przesympatyczne. Ciekawa jestem czy w Łodzi nadal można spotkać jerzyka ? Zjawisko nadmiernej ilości śmieci jakie nasza cywilizacja produkuje każdego dnia jest poważnym i przerażającym problem. Dotyczy nas wszystkich a tak mało się o tym mówi, szczególnie w naszym kraju. Nikt nie zastanawia sie co dzieje się ze starymi sprzętami elektronicznymi i tonami plastiku który ląduje w śmieciach każdego roku. Dlatego ogromny szacunek czuję do wszystkich którzy pokazują nam, zwracają uwagę na istniejący problem. Pozdrawiam ;)

  • Enjoy The Little Things

   Na pewno przy kolejnej wizycie w Łodzi wybierzemy się z Gosią poszukać jerzyka. Jesteśmy bardzo ciekawe jak wygląda na żywo. Damy Ci znać, czy ma się dobrze :) Nas też bardzo martwi problem śmieci, ale przede wszystkim okropnych reklam, które szpecą przestrzeń wokół nas i których nie znosimy. Mamy nadzieję, że ludzie będą bardziej zwracać uwagę na estetykę miast i środowisko naturalne. Tylko od nas zależy, czy świat będzie piękniejszy. Oby więcej takich artystów jak Bordalo :) Pozdrawiamy!

 • karin

  Niezwykłe !! Dobrze wiecie, że kocham wszelkie formy sztuki ulicznej. I cieszy mnie każde odkrycie nowego artysty. Ogromny talent przejawia się w dziełach tego lisbońskiego artysty. I chwała mu za to, że walczy dla dobra Ziemi i ludzkości!!

  • Enjoy The Little Things

   Tak wiele nas łączy :) Pozdrawiamy!

 • Tania

  Niesamowite, że również w Polsce stworzył swoje dzieło. Kaczki są fantastyczne.

  • Enjoy The Little Things

   Koniecznie musimy z Gosią pojechać do Łodzi i poszukać jerzyka. Szkoda, że nie wiedziałyśmy o nim, gdy byłyśmy na Oldschool Festival.

 • Daria

  Niesamowite! Gabaryty zwierzaków i śmieci które wykorzystuje oraz intensywne kolory – nikt nie przejdzie obok dzieła Bordaloii obojętnie. Skłaniają do refleksji. Porusza poważny problem, który dotyczy nas wszystkich. Każdy z nas ma wpływ na ilość produkownych śmieci. Tak wiele gatunków zwierząt jest zagrożonych wyginięciem i tylo nieliczni o tym myślą.

  • Enjoy The Little Things

   Bardzo bym chciała zobaczyć jeszcze kilka jego prac. Może jeszcze kiedyś będę w Lizbonie lub Portugalii to będę ich szukać :) Ale najpierw jerzyka w Łodzi odnajdę :)

 • Dalija

  Imponujące !!! Sztuka uliczna może być potężnym narzędziem w
  przekazywaniu cennych ideii, poglądów, tak wiele może czynić dobrego
  jeśli autorami są mądrzy, wartościowi artyści. I tak jak w przypadku
  tego artysty jego dzieła nie tylko zdobią miasta, upiększają zapomniane i
  brzydkie budynki ale również poruszają ważne problemy.

  • Enjoy The Little Things

   Zgadzamy się z Tobą w 100% :)